Anasayfa / İnternet / E-Ticaret için 2014 Trendleri
e-ticaret 2014 trendleri

E-Ticaret için 2014 Trendleri

E-Ticaret için 2014 Trendleri

E-ticaret için 2014 yılı trendleri , yanımızdan ayıramadığımız akıllı telefonlar ile başlayıp müşteriler ile etkileşimi ve deneyimlerini artırmaya yönelik çalışmalara kadar uzanıyor.  Küçük  bir işletme sahibi olup internete açılmayı mı düşünüyorsunuz ? Sadece internet üzerinden bir girişime mi başlayacaksınız ? O zaman kesinlikle trendleri yakından takip etmeniz gerekiyor . Peki bu trendler nedir ve neye göre belirleniyor ? Bu trendler  , teknolojinin getirdiği yeniliklere veya yapılan etkinliklere göre değişiklik gösterebilir. Bunların ne olduğu konusunda endişeleriniz varsa hiç endişelenmeyin. Sizin için 2014 yılı e-ticaret faaliyetlerinde 5 trendi sıralayacağım. Haydi takipte kalın !

1- Mobilize Olma

Özellikle yerel işletmeler yani lokasyon bazlı e-ticaret düşünenler için , e-ticaret girişimlerini geliştirmenin en temel yolu mobilde var olmaktan geçiyor. Artık şirketler mobile karşı websitelerini duyarlı yapmamaları büyük hata olur. 2013 yılı Black Friday gününde Amerikada yapılan online satışların %40’ı mobil cihazlar üzerinden yapılmıştır, tabii buradan en büyük payı alanlar kesinlikle mobile entegre olmuş website sahipleriydi. Zaten bu trende karşı duranlar ne bekliyorlardı ki ? Geç kalmayın ! Hemen sitenizi mobile entegre edin .

Websitenizi mobil uyumlu yapmak için HEMEN DANIŞIN !

2- Kişiye Özgü Ürünler Sunmak

Kurumlar ürünlerini veya hizmetlerini, artık eskiden olmadığı kadar kişiselleştirmeye başladılar. Hedef kitleye uygun çıkarılan Facebook reklamları , website üzerinde yapılan Landing Page , bunlar tamamen ürünlerini kişiselleştirmeye yönelik adımlardır. Kurumlar 3D  yazıcısı sayesinde, müşterilerinin herbirine , onların isteklerine özel ürünleri verimli ve seri birşekilde üretmeye başladılar. Big Data dediğimiz büyük veri analizleri ile müşterilerin ihtiyaçlarına göre ürün çıkarmak için bilgileri ve analizleri toplayıp bunları faydalı hale getirmeye çalışıyorlar.

3- Daha Az Seçenek Sunmak

E-Ticaret sahibisiniz ve müşteriye daha az seçenek sunuyorsunuz, ne kadar ironik değil mi ? Ama ne yazıkki çok seçenek sunarak müşterilerin sitenizde sürekli diğer ürünler ile karşılaştırmasına ve farklı seçeneklerini aramasına sebep oluyorsunuz. Lakin online alış-veriş yapanlar zaten direkt olarak ne istediklerini bilerek ona göre bir arama yaparak ve hemen satın almak için sizin sitenize geliyorlar.  Bu yüzden kurumlar , ihtiyaçlarını temin etmeleri için fazla karışıklıklardan uzak , alacağı ürüne odaklanmasını sağlayarak ve fazla gezdirmeden sonuca ulaşmasını sağlamalısınız.

4- Gecikme Süresini Azaltıp , Ulaşılabilirliği Artırmak

Nasıl bilgisayarlardaki hız ve etkin kullanım artıyorsa buna bağlı olarak internette gezinme ve internet sayfalarında durma hızıda gittikçe artıyor. Daha önce de kaleme aldığım makalemde belirttiğim gibi, müşteriler artık yavaş açılan sitelere karşı daha fazla tolerans göstermiyorlar. Buna binaen kurumlar , websitelerini daha hızlı açılmasını sağlayacak çalışmalarda bulunmalı, yeni altyapıları araştırarak hızlandırma çalışmaları yapmalıdırlar. Ulaşılabilirliği artımak için de , verilerinizi daha fazla katmana ayırarak insanları ulaşacakları kısma direkt ulaşmasını sağlamalısınız , çok fazla menü geçişi insanların websitenizden çıkmasına sebep olaaktır.

5- Müşteri Deneyimini Artırmak

e-ticaret için 2014 trendleri Dominos Müşteri deneyimi
e-ticaret için 2014 trendleri Dominos Müşteri deneyimi

Online mağaza sahipleri , bunlara ek olarak aynı zamanda müşterilere daha iyi deneyimler yaşatmaya odaklanmış ve onların markaya veya sitelerine olan bağlılıklarını artırmak için müşterilerin deneyimlerine önem vermeye başlamışlardır.En basit ve en yaygın verilen örnek olarak Domino’s pizza yaptığı uygulama ile müşterilerine diledikleri malzemeyi pizzalarına eklemelerine izin vermiş ve o favori pizzaların ne kadar satıldığını izlemelerine olanak sağlamışlardır. Bu tarz yapılan ekstra hizmetler müşterilerin kurumunuza bağlılığını artıran en önemli etkenlerdir.

Trendleri öğrenmek ve daha fazla bilgiye ulaşmak için sitemi takip etmeyi unutmayınız.

Sevgilerimle..

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir