13 Temmuz, 2020, Pazartesi
Anasayfa / İnternet / E-Ticaret için Pinterest Kullanım Kılavuzu

E-Ticaret için Pinterest Kullanım Kılavuzu

E-Ticaret için Pinterest Kullanım Kılavuzu

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere  pinterest sitesinin ticari kurumlar için nasıl daha iyi kullanılabileceğini anlatacağım.Bildiğiniz üzere insanlar artık çok fazla okumuyor bu kitap içinde geçerli online platform içinde geçerli artık insanlık hızlı yaşamaya adapte olduğu için görsellik önplana çıkıyor ve her kurum/kuruluş anlatmak istediği ,satmak istediği ürünü en az kelime ve etkili bir görsel ile ifade etmeye çalışıyor. Görsellik denilince akla ilk gelen ve en etkili sosyal platform tabii ki Pinterest‘tir.Çünkü Pinterest ilk çıkış amacı olarak direkt olarak görsele dayalı bir platfrom olarak çıkmış olup,Facebook veya Twitter gibi sonradan görsele ağırlık veren bir sosyal ağ değildir.Ayrıca pinterest direkt olarak sizin ilgili olduğunuz görsele dayalı bir sistemle çalıştığı için istemediğiniz igilenmediğiniz alanda bir görselle karşılaşmanız çok düşük bir ihtimal.Hal böyle olunca kurumların bu platforma biraz daha önem vermeleri gerekmektedir. Ben de bu makalede pinteresti nasıl daha iyi kullanmanız gerektiğini maddeler halinde açıklayacağım.

1-Kurum için Pinterest Hesabı Oluşturun

kurumlar için pinterest
kurumlar için pinterest

Öncelikle pinterestin kurumlar için hazırladığı özel alana girip kayıt olmalısınız. Bu kayıt iki aşamadan oluşmaktadır.Eğer mevcut bir hesabınız var ve bunu kurumsal hesaba dönüştürmek istiyorsanız yeni bir hesap açmayın “Dönüştür” seçeneğini kullanın.

 1. İlk aşamada sizin kurumunuza dair yöneltilen tüm soruları cevapladıktan sonra şartlar ve koşulları okuyup kabul ettiğinizi belirtiyorsunuz.
 2. Websitenizi mutlaka doğrulatın ki güvenilir bir kurum olduğunuzu gösterin.Güvenilirlik herşeydir.

2-Gözalıcı Resim Kullanın

Profil resmi olarak kendi logonuzu kullanmak büyük bir networka sahip kurumlar için daha iyi bir seçenektir.Çünkü insanlar artık tanınmış logo ile sizin resmi hesabınız olduğunu anlar ve resimler arasında sizi direkt algılayabilir. Ama bunların dışında iseniz göze hitap eden alımlı resim kullanmak her zaman pinterestte bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Profil resminiz 160×165 boyutlarında olmalı ve kısa bir açıklama yazmalısınız ki pinterestteki ilgilileriniz sizi daha iyi bulabilsin.

 

3-Pano Oluşturun ve Yönetin

Markanızı , kurumunuzu , ürünlerinizin her birini daha iyi anlatan çeşitli kreatif panolar oluşturun . Panolarınızın her birinde yeteri kadar pin bulundurun.Pinterestin özelliği pano takip edersiniz yani oluşturduğunuz her pano kabul görecek diye bir şart yok bu yüzden çeşitli panolar oluşturun ve bunların yönetimini iyi yapın. Panolar hakkında birkaç tavsiye daha vereyim;

 • Pano isminiz anlaşılır ama yaratıcı da olmalı. Pano isminiz 20 karakter veya daha az karakterden oluşmalı.
 • Pinterest kullanıcıların aramalarda sizi kolayca bulabileceği onlara ilham veren kelimeler kullanarak panolara açıklam yazın.
 • Pano kapak resmini ilginç,panonuza ilgiyi arttıracak ve potansiyel ilgili kişileri o panonun içine sürükleyecek bir resim olmalı,bunu yaparken pano  içeriği ile alakasız bir resim kullanmaktanda kaçınmalısınız tabii

4- Yüksek Kaliteli Resimler Kullanın

Pinterest kullanıcılarının resimleri görünce heycan duyması lazım,bu yüzden düşük kalitede resimler genellikle sevilmez ve pinlenmezler. En iyi görünüm için 600px genişliğinde resimler kullanmalısınız,en düşük olarak 100×200 veya 200×100 boyutlarındaki resimler pinlenebilir resimler olabilir.

5-Size Ne İlham Veriyorsa Onu Sunun

Panolarınızda sadece ürün resimlerini kullanmaktan kaçının. Size ne ilham veriyorsa veya ne ilham verdiyse , panolarınızı ona göre oluşturun. Bu bir fikir olabilir ,mekan olabilir, bir kişi olabilir .Unutmayın en iyi panolar , insanların duygularına tercüman olan onlara ilham veren güzel resimlerden oluşan panolardır.

pinterest-pano-resmi

 

6- Ürün Sayfalarınıza “Pin it” Butonu veya Bileşeni Ekleyin

Ürün sayfalarınıza pin it butonu eklemek ziyaretçilerinizin pinterest sayfasına dolaşmasına veya orada arama yapmasına gerek kalmadan kolaylıkla resimlerinizi pinlemesine olanak tanır.

Eğer bu işlemi yapmayı bilmiyorsanız aşağıda verdiğim direktifleri uygulayabilirsiniz :

 1. Bu sayfayı ziyaret ediniz , burada 5 farklı buton tipi göreceksiniz.Pin It Butonu , Takip Et Butonu , Pi Bileşeni, Profil Bileşeni,Pano Bileşeni.
  pinterest_bilesenleri
 2. Hangi bileşeni eklemek istiyorsanız onun üzerine tıklayın.Bir tanesini de seçebilirsiniz gerektiği yerde istediğinizi kullanabilirsiniz.
 3. Seçtikten sonra “Build It” butonuna basıp bileşen kodunuzu oluşturunuz.
 4. Websitenize yerleştireceğiniz HTML veya JS kodunu kopyalayın ve websitenize yerleştirin.

 

7-Pinterest Panolarınızı Websitenize Yerleştirin

Üstte bulunan seçeneklerden Pano bileşeni ile websitenizde panonuzda bulunan pinlemeleri websitenizde görüntülemenizi sağlar.

Mesela West Elm  firması , en çok pinlenen ürünlerini websitesinde kategori sayfasına eklemiş.

pano-bileseni-eklemek

 

8-Ürün Pinleri Oluşturun

Pinterest geçenlerde duyurduğu “Rich Pins” adını verdiği bir özellik ile ,ürünlerinizi detaylı şekilde sergileyebilirsiniz.Ürün fiyatını,stok durumunu açıklamalarını vs.

pinterest_rich-pins

 

Rich Pins özelliğini kullanmanın bazı avantajları şunlardır :

 • Normal pinlerden daha fazla tık alma imkanı
 • Markanızı daha görünür kılar çünkü logonuz her pin üzerinde yer alır
 • Kategori yayınlarınız içerisinde Rich Pinler daha göze hitap eden,normal pinlerden daha güzel görünür.
 • Otomatik olarak güncelleme imkanı ile fiyat veya stok değişiminde otomatik olarak güncellenir.

Rich pin kurmak için yönergeleri buradan takip edebilirsiniz.

9-Pinterest Analytics Aracını Kullanın

 

pinterest analytics
pinterest analytics

Her sosyal medyada olduğu gibi Pinterestte de analiz yapmak olmazsa olmazlardan biridir özellikle ticaretin olduğu bir platformsa.Bunun için geliştirimiş Pinterest Analytics ile ürünlerinizi analiz edebilirsiniz. Eğer analitik araçlarını kullanmayı bilmiyorsanız sosyal medya danışmanına başvurunuz.

10-Pinterest Hesabınızı Herkesle Paylaşın

Daha fazla insanın gönderilerinizi pinlemesi demek , daha fazla tanıtım demektir. Pinlemelerin artması için,bütün sosyal hesaplarınızda Pinterest hesabınızı paylaşın.Websitenizde Pin It butonu ekleyin,bileşenleri kullanın.E-Mail ile üyelerinizi pinterest hesabınızdan haberdar edip gerekli mailing stratejinize pinteresti de ekleyin.

Daha fazla bilgiler için websitemi takibe almayı unutmayın Pin It ile bu makalemi Pinleyin,sevgilerimle : )

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir Yorum

 1. Murad tandogan

  Merhaba bana bier bir Pinterest kullanimini ogretebilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir