Anasayfa / İnternet / E-Ticaret Sitenizi Büyütmek için 16 Masrafsız Yol
e-ticaret satışlarını artıracak masrafsız yöntemler

E-Ticaret Sitenizi Büyütmek için 16 Masrafsız Yol

E-Ticaret Sitenizi Büyütmek için 16 Masrafsız Yol

E-Ticaret sahiplerinin çoğu yeni ziyaretçilerin sayısının artırma yoluyla gelir elde etmeye odaklanırlar. Bu strateji size yardımcı olabilir ama daha ucuz yöntem olan ve  en fazla kazanç yapacağınız kısım hali hazırda var olan müşterilerin geri dönüşümü artırarak elde edeceğiniz sipariş hacmini büyütmek ve gelirlerinizi artırmaktır.

Bu makalemde sizlere e-ticaret sitenize gelen müşterilerin geri dönüşüm oranını artırmak için 9 yol ve sipariş hacminizi artıracak 7 yolu anlatacağım. Elbette anlatacaklarımın hiçbiri “yeni fikirler” değil ama kazancı artırdığı kanıtlanmış yöntemlerdir.

Geri Dönüşüm Oranı

Geri dönüş oranı , e-ticaret için kritik noktalardan birisidir. Online ticaret sahiplerinin ortalaması %2-3 arasında olan geri dönüşüm oranı şu şekilde hesaplanır :

Alınan Sipariş Sayısı / Tekil Ziyaretçi Sayısı = Geri Dönüşüm Oranı

Bir örnekle bunu pekiştirelim ; aylık tekil ziyaretçi sayınız 10,000 ve sipariş sayınız 200 olsun . Bu durumda 200/10,000 formülünden geri dönüşüm oranınız %2 olmuş oluyor. Eğer sipariş hacminiz 50 TL ise hasılatınız 10,000 TL olur.

Peki ya ger dönüş oranınız %2 ‘den %3 e çıkmış olsa ? Yani %50 artış sağlar ve hasılatınız 15,000 TL olur. Şimdi bu aşamada bir kıyaslama yapın . %50 lik yeni ziyatretçi sayısı artışı için PPC ( Tıklama başına ödeme ,TBM) ne kadar harcamanız gerekirdi ? Anahtar kelimenize göre bu tıklama oranı değişir tabii ama ortalama 0,5$ olduğunu farzasayarsak yaklaşık 2500$ harcamanız gerekecekti.

Peki bu kadar para harcamadan geri dönüşüm oranını nasıl artıracağız ? İşte size masrafsız geri dönüşüm oranını artıracak 9 yol , yeni fikirler değil ama etkisi kanıtlanmış fikirlerdir.

1- Canlı Servis Hizmeti Ekleyin

Müşterilerin çoğu , sitenizde sepetlerine ürünü ekledikten sonra sıklıkla alma kararlarından vazgeçerler. Bunu engellemenin tek yolu müşterinin aklında olan soruyu , kargo durumu veya fiyatı veya stok durumu gibi , bunları direkt olarak cevaplamanızdır. Bu yüzden sepete ekledikten satın alma işlemine kadar olan sayfaların tamamında canlı destek hizmetinin olduğundan emin olun.

2- Sepet Sayfasına Kargo Hesaplayıcısı Ekleyin

Müşteriler sepet sayfasında alacakları ücretin toplamından daha fazla ödemesi kaygısıyla satışlarınızın azalmasına sebep olurlar. Sepet toplamı sayfasında kargo hesaplayıcısı ile bütün masrafları görebileceği sayfa oluşturun.

3- Sepet Sayfasında Promosyon Teklif Edin

Bazen müşterileri satın almaya teşvik etme amacıyla onları cesaretlendirmeniz gerekebilir. Bunun için onlara kullanıcıya özel promosyonlar teklif etmek en ideal teşvik yöntemidir.

4- Alternatif Ödeme Seçenekleri Sunun

Çoğu müşteriniz kredi kartı ile alış-veriş yapmak istemeyebilir  veya o anlık kredi kartı limiti olmayabilir. Bunun için alternatif ödeme seçenekleri sunmaya özen gösterin , ekstra olarak PayPal ve havale yöntemlerinide kullanın.

5- Kayıtlı Olmayan Kullanıcıları Unutmayın

Artık neredeyse hiçkimse yeni bir hesap oluşturmak için uğraşmıyor. Bu yüzden kayıt olmadan da ödeme yapabilme imkanı sunun.

6- Sınırlı olarak , Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunun

Ortalama sipariş miktarının üzerine ücretsiz kargo seçeneği teklif edin . Çünkü binlerce dolarlık alış-veriş yapan bir müşteri elbette ücretsiz kargo isteyecektir.

7- Sitenizin Hızlı ve Güvenli Olduğundan Emin Olun

Site hızı çok önemlidir. Müşterilerin yavaş açılan websitelerine karşı toleransı neredeyse hiç yoktur,özellikle akıllı telefon kullanıcıları için. Bunun yanında güvenliğiniz için SSL sertifkası alın , en azından güven sağlar.

8- Geri Ödeme Politikanız Belirgin Olsun

Müşteriler asla istenmeyen bir öğeyi almak istemezler. Eğer müşteriniz ürününüzü beğenmediyse geri iade garantisi verin ve bunu açıkça ifade edin websitenizde.

9- Ödeme İşlemi Sayfası ve Sepet Sayfasını A/B Testine Tabi Tutun

Yukarıda saydığımız sayfalarda , renk veya buton yerleşimi veya diğer seçenekler ile oynama yaparak test yapın. A/B testi ile bu farklılar ile satış oranınızı ölçümleyin .

Unutmayın ki geri dönüşüm oranı için yapacağınız ufacık bir iyileştirme dâhi sizin yararınıza olacaktır.

Ortalama Sipariş Hacmini Artırma Yöntemleri

Gelelim ikinci geliştirilmesi gereken etkisini hemen gösterip  hasılatınızı artıracak duruma . Birçok tüccar, müşterileri diğer ürünlerinden de almasına teşvik edererk satış hacimlerini artırmaya çalışırlar . Bu olmazsa müşteriyi daha ucuz ürünü almak yerine onun daha pahalı versiyonunu almasına ikna ederler. Her iki seçenekte sizin satış hacminizi artıracak yöntemdir.  Bu kısımda size vereceğim 7 fikir ile satış hacminizi artırabilirsiniz.

1- Her Ürün Sayfasına Çapraz-Satış ve Aksesuar Ürünleri Eklemek

Her ürün sayfasına  , ürünün benzeri olan ve fiyatı yüksek seçenekleri ekleyin , çapraz satış yapacakları seçenekleri ve ürüne ek varsa aksesuarlarıda önerin . Birçok online mağaza sahipleri başlangıçta bunu yapmazlar.

2- Görüş Bildirme ve Rating Sistemini Uygulayın

Fazla oy almış ürünler veya çok fazla yorum yapılmış ürünlerin listesini yapmak , diğer müşterileri bu ürünleri almaya teşvik eder.

3- Ürün Detay Sayfasına Canlı Destek Hizmeti Koyun

Ürün sayfasında bulunan canlı servis ile müşterileri hemen yönlendirebilecek birisi ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

4- Daha Fazla Alış-Verişe Teşvik Eden Teklif Sunun

ücretsiz kargo seçeneği veya belli bir sipariş üzerine indirim uygulayarak müşterilerin daha fazla ürün almasını teşvik edici teklifler önerin.

5- Eşantiyon Önerin

Sıkça tüketilen ürünleri bazı ürünlerinize eşantiyon olarak sunmanız ile satışlarınızı ciddi oranda artırabilirsiniz.

6- Sizi Takip Etmelerini Sağlayın

Bu yöntem diğerlerine nazaran , satışlarınızı uzun vadede artıracak yöntemdir. Kullanıcıları sitenizin bültenine abone ederek , yeni ürünlerden ,kampanyalardan  kolayca haberdar edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

7-  Tekil Ürün Yerine Set Ürünleri Almaya Teşvik Edin

Eğer online mağazanızda set ürün seçeneğiniz yoksa öncelike set ürünler sağlayın ve tekil ürünleri satmak yerine set ürünleri satmaya teşvik edin .

Daha birçok ortalama satış hacmini artıracak yöntemler mevcuttur elbette. Siz geri dönüş oranı optimizasyonunu ve satış hacminizi iyi planlayarak sağlam adımlarla ilerlemeye çalışın . Elbette ilk etapta %50 artış hedeflemeyin, bunun yerine ilk etapta %10 daha sonra %10 artışlarla bu hedefi tutturmaya çalışın.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir Yorum

  1. Paylaşım için teşekkürler. Çok faydalı olacağından eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir