26 Eylül, 2020, Cumartesi
Anasayfa / İnternet / Eklentisiz iletişim Sayfası Oluşturma
eklentisiz iletişim sayfası oluşturma

Eklentisiz iletişim Sayfası Oluşturma

Eklentisiz iletişim Sayfası Oluşturma

Merhaba Arkadaşlar
Bu yazımda sizlere tüm web sayfalarına entegre edilebilen ve kullanımı çok basit eklentisiz iletişim sayfası oluşturulmasını göstereceğim. Birçoğumuz hazır açık kaynak kodlu sistemleri tercih ederiz WordPress Joomla Drupal gibi. Bunlarında herbirinin kendine özgü iletişim sayfası oluşturmak adına yaptıkları eklentiler veya modülleri mevcuttur. Benim bunların hiçbirini tercih etmemin bazı sebepleri var; eklenti fazlalığının websitenizin performansını düşürmesi,ekstra kod fazlalığı ve kendi renk ve isteklerinize uygun bir sayfa olusturmak için ekstra zamanınızın gitmesi gibi.Hosting firmanız ile ilgili yaşanılan sorunlarda cabası.. Sizi daha fazla meraklandırmadan anlatımıma geçmek istiyorum. Resimler ile anlatımımı destekledim umarım faydası dokunur.

İlk önce iletişim formumuzu oluşturacağımız websitesine (Türkçe) [link url=http://turk.jotform.com]Giriş Yap[/link]ıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.
jotform1

En üstte bulunan“Bana Başlık Ver” yazısına tıklayarak veya yazının üzerine mouse işaretçisini getirdiğimizde yanında çıkan kalem resmine tıklayarak Formumuza bir isim verelim. Örnek : İleşim Formum 

İsim verme işleminden sonra hemen sol taraftaki menülere göz atalım.

[mark]Form Araçları[/mark] size tamamen yazıları manuel olarak gireceğiniz birtakım seçenekler sunar,bu seçeneklerden en çok kullanılanları : Yazı Kutusu , Metin Alanı ve Açılır Menü’dür.
Bu menünün altında [mark]Hızlı Araçlar[/mark]ı göreceksiniz. Burada ki olay,bir iletişim formunda olabilecek bazı özellikleri ; İsim,E-Posta gibi, direkt olarak eklemenize kolaylık sağlar.

[mark]Anket Araçları[/mark] menüsü verdiğiniz hizmet ile alakalı geri bildirim almak için iletişim formunuza yerleştirebileceğiniz bazı anket ve puanlama sistemleri bulundurur. Web sitenizin konusuna göre eklenilebilir.

[mark]Özel Araçlar[/mark] menüsü bazı iletişim formlarında yer alan özel formları barındırır,Güvelik Kodu,Resim Ekleme,Parola Kutusu gibi. En sık kullanılan özellikleri,HTML kodlarının kullanılabileceği metin kutusu,güvenlik kodu.

[mark]Ödeme Araçları[/mark] Eğer iletişim formu adı altında farklı bir amaç için kullanıcak olursanız veya sitenize bağış yapılmasını istiyorsanız bu araçlardan size uygun olanı sayfanıza entegre edebilirsiniz.

Sol Menüyü anlattıktan sonra (nasıl eklenilceğinden birazdan bahsedeceğim) ,bize sunulan hazır temalardan bahsedeyim.

jotform2

Resimde görüldüğü gibi [mark]Form Stili[/mark] ve [mark]Kur ve Ekle[/mark] iki menü var. Form Stili menüsüne tıkladıktan sonra kırmızı kare de bulunan menü karşımıza çıkacaktır.Burdan Temalara tıkladıktan sonra sol tarafta hazır templateler yer alıcak buradan istediğinizi seçip arkaplanınızı oluşturabilirsiniz.

jotform3

Ben “Bebek Mavisi”temasını seçtikten sonra [mark]Kur ve Ekle[/mark] menüsüne tıkladım ve formumuzu olusturmaya baslayalım..

Basit olarak sol menüdeki öğeleri nasıl kullanılcağını göstereceğim ve basit bir form düzenleyeceğim.Siz istediğinize göre olusturabilirsiniz.

Hızlı Araçlar menüsüne tıkladım ve “İsim” öğesinin üzerine geldiğimde taşıma işareti çıktı.Burda yapacağımız tek hareket Sürükle-Bırak.Sol Menüden İsim öğesine sol tıklayarak sürükleyip boş mavi kısmın en üstüne bıraktım.

jotform4

Bıraktıktan sonra düzenleme ekranı oluşucaktır. “İsim” yazan kısmı isteğinize göre doldurabilirsiniz.

jotform5

Bu öğenin zorunlu hale getirmek için üstte yer alan zorunlu simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.
Peki , nedir bu Preffix,Suffix ,Middle Name?
Preffix özelliği ile kullanıcılarınızın başındaki ünvanlarını da girmelerine olanak sağlarsınız. Örn: [mark]Hacı[/mark] Ahmet Kolcu 🙂
Suffix özelliği ise isim sonuna gelebilecek ünvanlar için yapılmış özelliktir. Örn : Papa XIII 🙂
Middle Name özelliği ile de , kişilerin lakaplarının veya göbek isimlerinin girilmesini sağlarsınız.

Daha fazla uzatmadan en son halini göstereceğim ;

jotform6

Sayfanıza yerleştirdiğiniz her menü için ayrı bir ayar menüsü çıkar üst bölümde . Oradan öğelerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bütün işlemlerinizden sonra [mark]Önizleme[/mark] veya [mark]Kaydet[/mark] butonuna bastıktan sonra size bir mail adresi soracaktır. Buraya kendi mail adresinizi giriniz. Daha sonra [mark]Önizleme[/mark] ye bastıktan sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan [mark]Form Kaynak[/mark] butonuna basın ve size verilen iframe kodunu sitenizdeki sayfaya yerleştirin. WordPress sayfası ise sayfanın [mark]Metin [/mark]Editörü durumunda olmasına dikkat ediniz.
Herhangi bir soru/sorunda aşağıdaki yorum kısmından dilediğinizi sorabilirsiniz.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir Yorum

  1. shoe heel lift

    you are truly a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great process on this matter!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir