28 Eylül, 2020, Pazartesi
Anasayfa / İnternet / En iyi Ticaret Sistemi Hangisi ? [Detaylı Analiz]
en iyi ticaret sistemi hangisi

En iyi Ticaret Sistemi Hangisi ? [Detaylı Analiz]

En iyi Ticaret Sistemi Hangisi ? Opencart mı ? Magento mu ? Prestashop mu ?

En iyi ticaret sistemi hangisi sorusunu sürekli almam ve internet girişimlerinde hangisi daha iyi olur sorularına maruz kalmamdan dolayı bu detaylı analizi yapmaya karar verdim. Webmaster forumlarında ve e-ticaret platformlarında sıkça tartışılan ve tartışılmaya da devam edilecek bir konu ” En iyi Ticaret Sistemi Hangisi ? Opencart mı yoksa Magento mu ? Magento mu yoksa Prestashop mu ?

Bu detaylı analizi 2014 başında , 2014 yılına kadar olan sosyal mecraalardaki popülaritesi , altyapılarına verilen önem , sistemi kullanan mağaza sayısı ve sistemi kullanan mağazaların popülaritesi gibi farklı konuları değerlendirerek yaptık.

en iyi ticaret sistemi hangisi
en iyi ticaret sistemi hangisi

1- İçerik Yönetimi

Opencart : Opencart içerik yönetimi olarak tam anlamıyla katı bir yapıya sahip ama ürün sayfaları hariç diğer sayfalardaki içerik yönetim araçları basittir.

Prestashop : Prestashop’un içerik yönetim sistemi Opencart’a nazaran daha ılımlı olup Opencart’tan biraz daha geliştirilebilirdir.

 

2-Admin Paneli

Opencart : Opencart’ın yönetim panelinin kullanımı yeterince kolayken içerdiği bir takım gereksiz şeyler ve garip tasarımı ile sinir bozucu bir deneyim yaşıyorsunuz . ( Örneğin , bir üründe gerekli olsun veya olmasın “model numarası” gibi bir özelliğin olması )

Prestashop : Prestashop’un admin paneli opencart’a nazaran daha esnek bir yapıya sahip ama opencartta maalesef gereksiz bazı noktalar , hatalar ve noksanlıklar mevcut ama bunlar daha çok yeni olan bir açık kaynak kodlu sistemde olabilecek şeylerdir.

 

3-Temalar

Opencart : Opencart’ın 1.4 sürümü varsayılan teması ile 1.5 sürümü varsayılan teması arasında keskin değişiklikler olmasına rağmen yine de görüntü olarak ilkel bir yapıya sahip.

Prestashop : Prestashop yine Opencart’a nazaran biraz daha gelişmiş bir yapıya sahip. Varsayılan teması çok az da olsa biraz daha cazip.

4-Kullanılabilir Eklenti / Uzantılarının Çeşitliliği

Opencart ve Prestashop’un her ikisininde kullanılabilir eklentileri gayet kullanışlı ve istediğiniz genel eklentilerin hepsini mağazanıza ekleyebilirsiniz. ( Sosyal Ağ eklentiler,  blog eklentileri gibi. )

5-Dokümentasyon

Opencart : Opencart’ın online dokümanları gayet iyi ve spesifik konuları da mevcuttur ama bazı konuları demode durumdadır.Bunu yanı sıra opencart’ın forumu çok aktif olup sorulara verilen cevaplar gayet makuldur.

Prestashop : Prestashop’un tek dezavantajı kesinlikle dokümentasyon konusudur. Paris temelli olan sistemin dokümanları fransızca olup , genele hitap eden düzgün bir doküman sistemi yoktur.

6- Arama Motorları Optimizesi

Opencart : Opencart bu konuda gerçekten yarış dışı. SEO dostu link yapısı kurabilmenize rağmen yine de SEO konusunda birşeyler yapmak gerçekten kolay değil.

Prestashop : Prestashopta bu konuda Opencarta benzerlik göstermekte , SEO uyumlu link oluşturmak biraz zaman alıyor.

7-Ölçeklenebilirlik

Opencart : Opencart , çok sayıda ürünleri kolaylıkla yönetilebilecek bir altyapıya sahiptir. Üreticiler bakımından , nitelik ( renk , numara vs ) bakımından da kolaylıkla yönetilebilmektedir. Opencart altyapılı bir sistemde 1500 ürünü rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Prestashop : Prestahop’un ölçeklenebilirliği opencarta nazaran biraz daha gelişmiş yapıdadır.

8-Ödeme İşlemi

OpenCart : Opencart’ın ödeme sayfası tek-sayfalık bir yapıya sahip olup kesinlikle ağır bir yapıya sahip değildir.

Prestashop : Prestashop’un ödeme işlemi 5 adımdan oluşmaktadır ama kesinlikle bu adımlar çok kolay olup ayarlanabilir bir yapıya sahiptedir.

Opencart ve Prestashop : Özellikler

Opencart ve Prestashop sistemlerinin her ikiside açık kaynak kodlu platformlar arasında kesinlikle gelişmiş bir yapıya sahiptir.Bir e-ticaret sisteminden beklentilerinizin hepsini karşılayacak şekilde düzenlenmişlerdir. PayPal gibi meşhur ödeme sistemleri ile kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz.

Opencart – Prestashop – Magento Detaylı İnceleme {İnfografik}

En iyi ticaret sistemi opencart mı magento mu prestashop mu
En iyi ticaret sistemi opencart mı magento mu prestashop mu

Peki siz değerli ziyaretçilerime aynı soruyu sorayım , sizce en iyi ticaret sistemi hangisidir ? Opencart mı , Magento mu , Prestashop mu ? Sizin görüşleriniz bir sonraki analizde bizlere yardımcı olacaktır.

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

4 Yorumlar

  1. arkadaş ne zaman güzel bişey okusam senin makalen çıkıyor ya :9

  2. merhaba ahmet bey ben istanbulda online çiçekçilik yapmaktayım sizce opencartmı wordpress mi veya tavsiye edeceğiniz hangisi olabilir 05076903030 mümkünse yardımcı olurmusunuz http://www.istanbuldacicek.com

  3. Yazınız gerçekten doyurucu bilgiler içeriyor. Benzer bir yazı yazmayı düşünüyorum.

  4. Merhaba güzel bir karşılaştırma olmuş. Biz sitemiz için wordpress ve woocommerce kullanıyoruz. Prestashop için övgüler duyduk. Prestashop a geçmekte tereduutlerimiz var. Sorunumuz çok dilde hizmet veren ve tum Avrupa’ya satış yapan bir siteyiz. Sizce prestashop bunun için yeterli olur mu? Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir