Anasayfa / İnternet / Facebook Tarih Mi Oluyor ?

Facebook Tarih Mi Oluyor ?

Facebook Tarih Mi Oluyor ?

Günümüz sosyal medyasının en popülerlerinden biri olan Facebook’un 2017 yılında kullanıcılarının büyük bir kısmını kaybedeceği iddia edildi. İddiayı yapan ise ABD’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi . Üniversitenin araştırmacılarından John Canneralla ve Joshua Spechler’ın yaptığı araştırmaya göre gençlerin artık eskisi gibi Facebook kullanmaması en popüler sosyal ağ olan Facebook’un sonunu getirecek. Araştırma sonuçlarına göre Facebook’un kullanıcı sayısı 2017 yılında yüzde 80 oranında azalacak.

Facebook-tarih-mi-oluyor

Yapılan araştırma geçmişte yükselen ve günümüzde ismi bile hatırlanmayan sosyal ağları örnekleyerek hazırlanmış. Örneğin bir döneme damgasını vuran MySpace, 2000’li yılların başında çok popülerdi. Bu tip sosyal ağların çan eğrisi şeklinde bir sona doğru gittiğini düşünen araştırmacılar Facebook’un da 2020 yılında tamamen kapanacağını iddia ettiler.

Gençler Facebook Kullanmıyor

Facebook’taki düşüş çok sürpriz bir gelişme değil. iStrategy Labs’in açıkladığı bir rapora göre sosyal ağ 2010 yılından beri 11 milyon genç kullanıcı kaybetmişti. Bu da büyüyen ve yaşı ilerleyen nesillerin artık Facebook kullanmadığını gösteriyordu.

Facebook tarih mi oluyor
Facebook tarih mi oluyor

Dünya çapında yaklaşık 1.2 milyar kişi tarafından kullanılan Facebook’un birkaç yıl sonra kapanacağını düşünmek biraz iddialı bir yaklaşım olsa da geçmişte çok büyük sosyal ağ, oyun ya da şirketlerin günümüzde adının bile bilinmediği düşünülürse çok uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir