15 Temmuz, 2020, Çarşamba
Anasayfa / İnternet / Geri Dönüş Oranı Optimizasyonu Nedir ?
geri dönüşüm oranı optimizasyonu

Geri Dönüş Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Geri Dönüş Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Yeni medya , yeni pazarlama sistemleri ve dijital dünyanın gerçekliği ile artık hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladı. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uzun yıllardan beri var olmasına rağmen dijital dünyaya yönelen insanlaron artması , bu konuların öneminin artmasıyla bu kavramların önemi yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Bununla beraber Arama Motoru Pazarlaması (SEM) , Sosyal Medya Pazarlaması , E-Mail Pazarlama gibi kavramları ileriki tarihlerde detaylı olarak kaleme alacağım. Şimdi özellikle ticari siteler için elzem olan “Geri Dönüş Oranı” ve “Geri Dönüş Oranı Optimizasyonu( Conversation Rate Optimisation )” hakkında bilgiler vereceğim.

Yazıma  “Geri Dönüş Nedir” ? sorusunun cevabı ile başlayıp , geri dönüş oranı optimizasyonu tanımlayarak devam edeceğim ve sonunda bazı gerçek testler ile geri dönüş oranının nasıl iyileştirilebileceğine değineceğim.

Geri dönüş  oranı , sitenize ilk kez gelen ziyaretçilerin yeniden sizin sitenize gelme sıklığına denir (bağlılık oranıda denilebilir) ve her beş şirketten üçü geri dönüş oranının dijital pazarlamada büyük bir stratejiye sahip olduğunu düşünmektedir.

Farzedelim websiteniz çoğu alanda mükemmel bir şekilde ilerliyor,site trafiğiniz SEO ya yaptığınız uğraşlarla ,sosyal medya straejinizle yüksek rakamlara gelmiş , bunlar harika şeyler ! Aynı zamanda websiteniz güzel bir tasarıma da sahip,bu da süper.Ama ne yazıkki sitenize gelen ziyaretçiler sizin planlamış olduğunuz hedefe ilk etapta ulaşamıyorlar ve siteye geri dönüşte yapmıyorlar.

Geri dönüş oranı veya bağlılık oranı , illa da satın alım olarak görülmemelidir ,gerçi her ne kadar böyle olmadığı düşünülsede , geri dönüş oranı ; bir e-mail kayıt işleminde de olabilir ,yeni bir hesap açmaklada veya  uygulama indirmekle hatta anketi tamamlamakla.

Raporlara göre  , büyük şirketler bu geri dönüş oranı optimizasyonu için yedi ana alana yoğunlaşmış durumdalar. Bunlardan en etkili olanı A/B Testidir.

A/B Testi veya Çok Değişkenli Test Nedir ?

Kısa ve basitçe A/B testi , iki farklı hedef sayfa kurarsınız  ve bu iki sayfada  , ilkinde kullandığınız sonuca ulaştıracak buton rengi mavi iken diğerinde yeşil olur . Burada hedeflediğiniz gözlem sadece bir değişken üzerine olup buda sizi eyleme götürcek buton rengini test etmektir (Satın al butonu , sepete ekle butonu gibi ). Diğer elementlerin sabit olup sadece bir değişken üzerinde yaptığınız oynamalar ile ölçülen değişime A/B testi denmektedir.Burada verdiğim sadece buton rengiydi aslında bunu çeşitlendirebiliriz , sitenizdeki ürün resimleri , sitenizin tasarımındaki bazı değişiklikler, yazı tipi , ürün fiyatının yazı tipi ve rengi gibi daha çok örneklendirilebilir.

Çok değişkenli test ise , aynı sayfa üzerinde yapılan birden fazla elementteki değişikliklerin dönüşüme verdiği tepki testidir. Eğer çok büyük trafik almak isttiyorsanız mutlaka bu yöntemede basvurup iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar Geri dönüşüm oranı optimizasyonu sonucunda tatmin olmuş olsanı bile yine de bazı değişiklikler hala size para sızdırabilir.

Alttaki tabloda da göreceğiniz üzere 3 yıl içinde yapılmış analizlere göre A/B testi , geri dönüşüm oranı optimizasyonu için en iyi iyileştirme aracı olarak belirlenmiştir.

geri dönüşüm oranı artırma yöntemleri
geri dönüşüm oranı artırma yöntemleri

A/B Tesi için Örnekler

Kasım 2011 de , Veeam Yazılım şirketi , ürün sayfasında yaptığı sadece bir kelimelik değişiklik ile yapılan tıklamalarda %161 lik bir artış gözlemledi. Bu yazılım şirketi için dönüşüm oranı , ürün sayfasındaki istek formuna tıklama anlamındaydı.Değiştirdikleri kelime ise, ürün sayfasında hareketi sonlandıracak cümle  “Fiyat iste ” ( request a quote) yerine Fiyat Talep Et ( Request price ) ile değiştirmiş ve bu butona tıklama oranı %161 lik bir artış göstermiştir.

Buna benzer bir örnekte Expedia şirketinden. Expedia şirketi A/B testi ile 12 milyon dolarlık bir kâr elde etmiştir.Yaptığı testte altta gördüğünüz resimdeki gibi kayıt formundan sadece bir bölüm olan” Şirket İsmi” bölümünü çıkarmakla olmustur.Evet sadece bu basit değişiklikle olağanüstü bir kâr elde etmişlerdir.

expedia firması A/B testi
expedia firması A/B testi

Geri Dönüşüm Oranı Optimizasyonun Diğer Faydaları

Bu testler sadece geri dönüşüm oranının artmasına olanak sağlmakla kalmaz ayrıca kullanıcılara da en iyi kullanım deneyimi sunar.Engelleri kaldırmak , formları basitleştirmek , navigasyonu daha anlaşılır şekilde yapmak ,bu ve bunun gibi bütün değişiklikler kullanıcılarınıza daha iyi kullanım sunar ve tarayıcılarında sizin sitenizi ilk sıralara koyarlar.

Geri dönüşüm oranı optimizasyonun amacı kesinlikle müşterileri manipüle ederek geri siteye getirmek değildir. Amaç , müşterilerin zaten ilgili olduğu bir konuda araştırma yaparken uğradıkları websitesine daha kolay bir erişim sağlamak,daha iyi faydalanmaları amacıyla yapılmaktadır.

Bu ve bunun gibi makaleleri takip etmek için lütfen siteme abone olunuz.

Sevgilerimle.

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir