Anasayfa / İnternet / Online Mağaza için Doğru Domain Nasıl Seçilir ?
Online mağaza için doğru domain nasıl seçilmeli

Online Mağaza için Doğru Domain Nasıl Seçilir ?

Online Mağaza için Doğru Domain Nasıl Seçilir ?

Tüm internet girişimlerinde olduğu gibi online mağazacılık yani e-ticarette de ilk adım domain ( alan adı) seçmekle başlar. Domain seçimi ilk adım olup; en önemli adımlardan bir tanesidir. Çünkü domain adınız, sizin internetteki kimliğiniz, bir nev’i internet üzerine kuracağınız inşaat için kullandığınız harç ve tuğla gibidir. Bu yüzden kalitesiz, ehemmiyet vermeden ve alelacele seçilen bir domain adı ile internet üzerinde kuracağınız online mağazanızın ömrü de çok uzun olmayacak; hafızlardan hemen silinip yok olmaya makum olacaktır. Bu aşamada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; domain seçiminin doğru yapılması online mağazacılıkta başarılı veya başarısız olmanızı etkileyecek en önemli faktördür.

Uzun zaman önce size bu konuda yardımcı olacak bazı detayları vermeyi planlıyordum. Bugün bu yazımda kısa ve özet şekilde doğru domain nasıl seçilir sorusunu cevaplayacak, domain seçiminizde sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşacağım…

 

E-Ticarette domain adı seçiminde süregelen iki yapı bulunmakta. Bunlardan ilki anahtar kelime içeren domain adı ikincisi ise marka ismi içeren domain adıdır.

Bunlardan hangisi sizin için en uygunu? Bunların dışında farklı bir yöntem kullanılabilir mi ? Hep beraber öğrenelim…

Online mağaza için doğru domain nasıl seçilmeli
Online mağaza için doğru domain nasıl seçilmeli

1- Anahtar Kelime İçeren Domain Adı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Anahtar kelime, yani online mağazanızda sattığınız ürünle alakalı kelime gruplarını içeren domain adıdır. Bu yöntemi kullanmak isteyenler için ilk başta yapılması gereken ve en önemli olan kelime gruplarının listesini çıkarmaktır. Bu listeyi ne çok uzun tutun ne de çok kısa yaklaşık 15-20 kelime veya kelime grubu sizin için en ideal olanıdır. Bu listenin devamına sattığınız ürünle ilişkin kelime veya kelime gruplarını da eklemeyi unutmayın. Örneğin, bir mobilya mağazanız için “Ev” kelimesi veya aynı şekilde  makyaj malzemesi mağazası için “Kozmetik” kelimesi gibi. Bunların dışında aklınızda bulunması gereken önemli noktalardan bazıları şunlardır:

 • Domain adını kısa tutmaya özen gösteriniz. –Ortalama iki adet, maksimum 3 adet kelime olmalı.
 • Kelimelerin hecelemesi ve telaffuzu kolay aynı zamanda akılda kalıcı olmasına özen gösteriniz. –İnsanlar telaffuz ederken bir çırpıda söylenebilen veya bir tekerlemenin devamı niteliğinde olan kelimeler akılda daha kalıcı olabilmektedir.
 • Azami derecede araştırma yaptığınızdan emin olunuz. – Aşağıda da vereceğim siteler yardımı ile beyin fırtınası yaptığınız tüm isimleri not ettiğinizden emin olunuz. Belki sizin en az ihtimal verdiğiniz isim arastırmalarınızda daha fazla sevilen bir isim olabilir.
 • Önemli Not: Tire içeren domain isimleri arama sonuçlarında üst sıralarda çıksa bile domain ismi seçerken kullanılması ziyaretçilerinizin aklında kalacak bir seçim olacağını sanmıyoruz.

 

2- Marka İçeren Domain Adı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Eğer güçlü anahtar kelime ve/veya kelime grupları yerine markanızı yansıtan bir domain adını tercih ediyorsanız mutlaka ama mutlaka güçlü SEO su olan sayfalara sahip olmalı veya bir başka deyişle, tüm sayfalarınızın arama motorlarında ilk sıralara çıkaracak çalışmalar yaptırmalısınız. Bunun yanı sıra, markanızı yansıtan bir domain kullanacaksanız mutlaka sattığınız ürünü çağrıştıran bir kelime de kullanmalısınız. Örneğin; Mağazanızın ismi “Fadime’nin Çeyizi” olsun. Bu ismi görenler ” Burada mutlaka çeyizlik eşya satılıyor” der elbette. Yukarıda bahsettiğimiz akılda kalıcılık, kolay telaffuz edilebilme kuralları burada da geçerli bunun yanında varsa bir başka benzer site, isimlerin çok benzememesine dikkat edilmelidir. Zira bu tür bir benzeme ziyaretçi kaybına neden olabilir.

3- Anahtar Kelime veya Marka İsmi İçermeyen Domain Adı Seçimi

Böyle birşey nasıl olur diyenleri duyar gibiyim. Olur, gayet hoş olanları da var tutmayanlarıda. Burada da başarı nasıl sağlanır ? Çok basit, doğru SEO çalışması ve doğru kampanya çalışmalarıyla. Peki neden bu yola başvurlur ve nasıl bir tercih yapılmalıdır ?

Günümüzde bir çok domain firması artık güzel, iş görür domainleri kendileri kayıt altına alarak fahiş fiyata satmaya çalıştıklarından girişimciler bu yönteme sık sık başvurmaktadırlar. Seçeceğiniz zaman en önemli nokta akılda kalıcılık ve bu isimle doğru kampanya çalışmaları yapılmasıdır. Ve tabii altta verdiğim linkleri kullanarak beyin fırtınanıza destek almalısınız.

 

4- Domain Seçimine Yardımcı Kaynaklar

Sizin için derlediğimiz bazı kaynaklar sayesinde beyin fırtınası yaparken size 3.göz görevi görecek ve seçiminizi daha kolay hale getirecektir.

Bu websitelerde , domain adında yer almasını istediğiniz kelime ve/veya kelime gruplarını yazdığınızda size alternatif domain isimleri türetip, geri bildirim vermektedirler:

Bu yazıyı okuduğunuzda artık domain seçimi hakkında özetle ve kısaca genel bilgi edinmiş olacak yararlı linkler sayesinde domain alternatifi türetebileceksiniz.

Daha fazla yararlı makale okumak istiyorsanız abone olmayı unutmayınız.

Sevgilerimle,

 

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

E-Ticarette E-Mail Marketing için Örnek Çalışmalar

Makale Başlıkları1 E-Ticarette E-Mail Marketing için Örnek Çalışmalar1.1 Online E-Ticaret Sahipleri için Faydalı İpuçları1.2 İlham …

6 Yorumlar

 1. sahibinden ilan ver

  Güzel yazı için teşekkürler

 2. su kaçağı çekmeköy

  Güzel bir yazı olmuş. Kafamdaki e-ticaret planları için gözönüne alacağım.

 3. silkroad sunucu

  teşekkürler çok faydalı oldu

 4. Vatani görevinde başarılar. Kullanılmış almak da güzel bir şey . Denenebilinir

 5. teşekkürler faydalı yazı e-ticarete girmeyi düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir