Anasayfa / İnternet / Sosyal Medya Paylaşımlarını Excel ile Analiz Etmek!
sosyal ağdaki paylaşımları excel ile analiz etmek

Sosyal Medya Paylaşımlarını Excel ile Analiz Etmek!

Sosyal Medya Paylaşımlarını Excel ile Analiz Etmek!

Sosyal medyada paylaştığınız içerikleri etkili biçimde analiz etmek mi istiyorsunuz?

Gerçekten işe yarayan basit bir sisteme mi ihtiyacınız var ?

Eğer bunlara ihtiyacınız olupta bu tür programlara ayıracak bütçeniz yoksa dert etmeyin , biraz zaman ve bir adet excel tablosu ile aynı sonuca etkili biçimde ulaşabilirsiniz.

Bu makalede sizlere bir excel sayfası ile sosyal medya içeriklerinizin analizinin nasıl yapılacağını anlatacağım.Ama öncelikle analizin önemini belirtmek gerekir , değil mi ?

Neden Analiz Önemli ?

İşinizi büyüklüğü ne boyutta olursa olsun hiç önemli değil , eğer sosyal medyada var olmak istiyorsanız şu iki hususu kurmayı amaçlıyorsunuz  demektir : Ürünlerinize Bağlılık ve Çevre.

Bu yüzden girdiğiniz mükemmel içeriklerin takipçileriniz veya sayfanızı beğenler ile çok iyi biçimde anlaşıldığından ;  tabiri caizse hedefi 12 den vurduğunuzdan emin olmalısınız.Hal böyle olunca ,sosyal medyada girdiğiniz içeriklerin takibini,testini ve değerlendirmesini yapmak zorundasınız. Ve bu gerçekten çok basit,haydi başlayalım !

1-Excel Tablosu Hazırlayalım

Başlangıç için, içerisinde 14 sütun olan bir excel sayfası kuralım ve altta verdiğim sütun isimlerini ilgili yerlere yazalım.

 • Tarih
 • Network
 • Kategoriler
 • Alt kategoriler
 • Hedef
 • Hareketi Çağrıştıran Kelime Grupları (Call to Action)
 • Meta Etiketler
 • İçerikler
 • Etkileşimler
 • Yorumlar (twitter için cevaplar)
 • Beğeniler (veya favoriler)
 • Paylaşımlar (veya retweetler)
 • Tıklamalar
 • Toplam Bağlılık

 

excel-ile-sosyal-medya-icerik-analizi

Son 4 sütunda sosyal ağınızda yaptığınız paylaşımlara gelen etkileşimlere göre olan ölçülmüş bağlılıktır. Toplam bağlılık sütununda her sosyal paylaşım sitesinde olan üç temel esas ; paylaşım-beğeni-yorum üçlüsünün toplam sayısıdır. Bu temel bağlılık esasları her sosyal ağda instagramda bile geçerlidir.

2-Kategorileri ve Altkategorileri Belirleyin

Bir sonraki aşamaya geçmeden önce bu önemli konu olan kategori ve altkategoriler konusunu kesin şekilde belirlemek gerekiyor.Altta vereceğim bilgiler doğrultusunda kategori ve altkategorilerinizi belirlemeniz daha kolay olacaktır.

Kategoriler

Kategorilerinizde temel alacağınız unsur , sizin sosyal yaptığınız paylaşımların ana konusu olması lazım.Yani kategoriniz biraz daha kapsamlı olması gerekiyor , üstteki resimde görüleceği gibi altta da örneklendirdiğim gibi yapılmalı :

 • Ürün : Ürünlerinizi tanıtmak için attığınız her bir ürünün ana kategorisi olmalı. (X marka ceket için ceketler kategorisi yerine ürünler kategorisi kullanmak gibi )
 • Tatil/Sezon : Önemli günler için veya sizin temanızda olacak sezonsal aktivitlerin paylaşıldığı kategoridir.
 • Diğer Gönderiler: Diğer websitelerinden aldığınız haberler,makaleler veya kendi sayfanızda varsa blog yazılarınızdan oluşan kategoridir.

Burada yapmış olduğum düzenleme gibi siz de kategorilerinizi belirlerken yönetilebilir düzenlenebilir ve genel bir ifade olmasına özen gösteriniz.

Altkategoriler

Daha genel ifadesi olan kategorilerin biraz daha spesifikleştirilmiş halidir. Belirlemiş olduğunuz mikrotrendler bu altkategori içerisinde yer alabilir,altta vereceğim örneklendirmeler size yardımcı olacaktır.

 • Spesifik ürün isimleri veya özellikleri ( Ceket,pantolon gibi.)
 • Spesifik tatil isimleri veya dönemsel aktiviteler ( Yarı yıl tatili , anneler günü,bahar indirimi vs.)
 • Spesifik website isimleri veya bu websitelerden aldığınız makalelerin kategori isimleri ( Yaşam,sanat vs.)

Altkategoriler yukarıda sıraladığım gibi spesifik ama aynı zamanda tematik olmalılar.Yani her altkategori en az 3 farklı konu içerecek sekilde ayarlanmalıdır.

3-Hedef Kitlenizi ve Eylem Çağrılarınızın İskeletini Hazırlayın

Bu iki konu hem şirketin hedefini hem de hedef kitlenizin iyi anlamak adına elzem olan husulardır.Hazırladığınız sayfada bu bilgileri dikkatli bir şekilde doldurun, altta verdiğim bilgiler ışığında daha iyi bir dosya hazırlayabilirsiniz.

Hedef

Hedef , sizin gönderdiğiniz içeriklerin muhatabı olan kimselerdir.Yaptığınız işe göre hedef kitleniz çok değişkenli bir yapıda olabilir bu yüzden hedefinizi belirlerken daha genel ifadeler kullanmaya özen gösterin mesela ; erkekler ve kadınlar gibi.

Ben işi basite indirgemek için bu örnekleri verdim ama siz biraz daha zaman ayırarak hitap ettiğiniz kesimi iyi bir şekilde bölümlendiriniz.

Eylem Çağrıları

Eylem çağrıları , genelde formlarda gördüğünüz kelime veya kelime kelime gruplarından oluşan hareketin sonucunu belirleyen kısımdır.Eylem çağrılarında unutmamanız gereken husus , seçtiğiniz kelime veya kelime grupları ile kategoriniz alakadar olmalıdır.

Örnek;

 • Takip Et!
 • Hemen Satın Al!
 • Siteyi Ziyaret Et!
 • Paylaş!
eylem-cagrilari-ve-etkilesim
Meta Etiketleri

Sosyal ağlarda paylaştığınız içerikleri daha derinden analiz etmek için bu tür etiketleri kullanmanız gerekir ,bu etiketler genelde paylaştığınız içeriği betimleyen elementlerden oluşur. Anahtar kelimeler, resim açıklamaları (vücut biçimi,renkler,ebatlar gibi ) veya diğer çağrışımlarda olabilir (heyecan veren veya mizah içeren ). Bu tür etiketler diğer paylaşımlar arasından en yaratıcı hedefe en yaklaştıran içeriklerin belirlenmesinde önemli rol oynarlar.

4-Tüm Verileri Toplayın

Evet veri aşamasında sona yaklaştık. Artık gönderilerden elde ettiğimiz verileri sayfaya doldurma zamanı geldi.Bu aşamada alttaki resim size yardımcı olacaktır , burada genel bir görüntü ile excel sayfasının nasıl olacağını daha iyi görebilirsiniz.

genel-gorunum

Burada gördüğünüz gibi sosyal ağları da ayırdık ve onlarıda ekledik.Twitter Analytics , son 500 tweetinize göre analiz yapar , facebook ise son 180 günlük verilerinizi dışa aktarabilirsiniz,bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.

Bu arada tıklamalar adlı başlığımızda , tıklamaları kontrol etmek için link kısaltma servisi olarak adlandırılan servisleri kullanabilirsiniz. Bunlardan en çok bilineni ve analizi iyi olan bit.ly kısaltma servisi olup bu servis ile tıklamalarınızı kontrol edebilirsiniz.Eğer aynı linki birden fazla kullanmak gerekirse burada , farklı programları kullanarak linklerin tıklanmalarını analiz etmelisiniz.

5-Verilerinizi Sınıflandırıp Sıralayın

Tüm sosyal ağlardaki en iyi içeriği belirlemek için toplam etkileşimi baz alarak sıralama yapınız.Sıralamayı “azalan” olarak seçip sıralayınız.

En iyi içeriğe sahip olan , sıralamadan sonra en üstte bulunan içeriktir.

siralama-yapmak

Spesifik bir sosyal ağda en iyi içeriği görmek için; öncelikle sosyal ağlar sütununda bir filrtasyon yapıp sonra üstteki işlemi tekrar etmeliyiz.

 

6-Kategorilerinizi Analiz Edin

Hangi kategori veya altkategoride analiz yapmak istiyorsanız üstte bulunan filtrasyon işlemini kategori veya altkategori sütununda yaparak dilediğiniz kategori ve altkategoride analiz yapabilirsiniz.

filtrasyon-yapma

Sonuç

Analiz yaparken , “bu çok iyi yazı oldu ” tarzında önsezilerinize güvenerek hareket etmeyin. En basitinden bu yöntemle excel sayfası hazırlayıp en iyi yazıyı en iyi etkileşimi verilerle analiz ederek gözlemleyin ve ona göre strateji belirleyin. Bu yöntem ile analiz ettiğiniz verilerinizi bizimle paylaşıp ,resimlerinizi eklerseniz bu makalenin faydalı olduğunu ölçmeme yardımcı olacaktır  : )

Sevgilerimle.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir