Anasayfa / İnternet / Twitter Arka Plan Yapma
twitter arka plan ölçüleri

Twitter Arka Plan Yapma

Twitter Arka Plan Yapma

Twitter arka plan boyutları  2014 Ocak ayında twitter yeni görünümü ile değiştir biliyorsunuz. Yeni görünüm ile eski tasarladığınız arka plan resimleri istediğiniz görüntüyü vermeyebilir. Bu makalemde sizlere 2014 Ocak ayındaki değişiklikle beraber yeni tasarımlarınızı nasıl yapacağınız hakkında bazı bilgiler vereceğim .

2014 Ocak ayı itibari ile twitter yeni görünümünde üç değişiklik göze çarpıyor ; bunların birincisi haber kaynağının daha geniş olması, header dediğimiz üst bölümün daha geniş yapıda olması ve yazı fontunun biraz daha büyük ve renk değişikliğinin olmasıdır.

Yeni Twitter UI görünümünü inceleyip ayrıntılı olarak size anlatayım.

twitter yeni arka plan görünümü
twitter yeni arka plan görünümü

 

Twitter arka plan resmi . özellikle markalar için onların kalitesini sosyal medyaya verdiği önemi göstermek için bulunmaz bir alandır.Bu yüzden üm kullanıcıların resmi aynı şekilde yani optimize olmuş bir şekilde göstermek için yapacağımız bazı oynamalar ile her çözünürlükte her cihazda twitter arka plan resminizi düzgün bir şekilde gösterebilirsiniz. Büyük ekranlarda yüksek çözünürlükteki bilgisayarlarda resimlerde olan hatalar şunlardır.

  1. Yaptığınız tasarım haber akışınızın arkasında kalabilir
  2. Tasarımınız farklı ekran boyutlarında çok farklı görünebilir
  3. Tasarımınız büyük ekranlarda optimize olmayablir,boşluklar kalabilir.

Eğer siz de bu sorunlardan birini veya birkaçını yalıyorsanız bu makalem ile tasarmınıza yeniden şekil verebilir optimize edebilirsiniz. Bu sebeple öncelikle yeni twitter UI tasarımının anatomisini bir inceleyelim,eski tasarım ile farklarına bakalım ve olabilecek en etkili bir biçimde tasarımınızı nasıl yapacağınıza dair ipuçları vereyim.

Yeni Twitter UI Tasarımının  Anatomisi

twitter-yeni-arka-plan-boyut

 

Kullanıcılarınızın bilgisayarlarının ekran çözünürlükleri ne olursa olsun yeni Twitter UI tasarımında haber akışı dediğimiz sayfanın bu boyutu takriben 892 px’dir ve ekran görünümünün tam ortasında yer almaktadır yani haber akışının dışında kalan boşlukların her iki taraftan mesafesi eşit uzaklıktadır.  Tasarımınızın kullanıcılarınız tarafından ne kadarı göründüğü , kullanıcılarınızın kullandığı ekran çözünürlüğüne göre değişmektedir.Hal böyle olunca yaptığınız tasarımı hangi çözünürlüğe göre yapmalıyım ? sorusu ile karşı karşıya geliyorsunuz. Bunun çözümüde tabii ki sizin kullandığınız bilgisayarın çözünürlüğü değil , en sık kullanılan ekran çözünürlüğüne göre hareket etmelisiniz. Hadi şimdi en sık kullanılann çözünürlüklere göz atalım.

Dünya Geneli En Sık Kullanılan Ekran Çözünürlükleri

en cok kullanılan ekran çözünürlükleri
en cok kullanılan ekran çözünürlükleri

Ocak 2014 güncellemesiyle birlikte görüldüğü üzere en çok kullanılan ekran çözünürlüğü 1366×768 (toplamın %27’si) olup onun hemen takibinde 1024×768 çözünürlüğü (%14) gelmektedir. Bu istatistiklerden de anlaşılacağı üzere Twitter profillerine en çok 1366×768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir.

Twitter Arka Planı Optimize Etmek

Twitter sayfasını görüntüleyebileceğiniz maksimum ekran çözünürlüğü 1900×1200 px ekran çözünürlüğüdür.Buna bakarak eğer şablonunuzu yaparsanız en sık kullanılan ekran çözünürlüğü olan 1366×768 px çözünürlükteki ekranlarda tasarımınızı düzgün bir şekilde gösteremeyeceksiniz demektir. Bu yüzden ısrarla dünya genelinde en sık kullanılan 1366×768 px ekran çözünürlüğüne göre veya markanız yerel bir marka ise o yerelde en sık kullanılan ekran görüntü ne ise o çözünürlüğe göre ayarlama yapmanızdır.

Twitter Arka Plan Nasıl Hazırlanır ?

twitter arka plan tasarımı
twitter arka plan tasarımı

Üstteki resimde de ayrıntılı olarak hangi çözünürlükte hangi alanların görünüp görünmeyeceğini iyice analiz edebilirsiniz.Buna göre 1900×1200 px bir sayfa Photoshop (tercihen) programı ile açıp  yeni Twitter UI tasarımı ile 892 px lik bölümü yani haber akışınızın olduğu alanı işaretleyin ki(veya o layerı gizleyin) yaptığınız tasarım onun altında kalmasın.1900×1200 ekran çözünürlüğünde çalışmamızın nedeni o boşluklarıda değerlendirip oraya yapacağımız tasarıma ait çalışmalar ile bütün ekran çözünürlüğünü verimli bir şekilde kullanmak.1366×768 çözünürlüğündeki alanada asıl tasarımımızı yaparak en sık kullanılan ekran çözünürlüğünde çalışmış oluruz.Yani 1900×1200 alanda çalışıp 1366×768 px çözünürlüğe optimize etmiş olacağız.

Tasarımınızı bitirdikten sonra resmi PNG formatında kaydedin ve Twitter sayfanızdan yükleyin. Son bir şeyi unutmadan söyleyeyim, twitter standart olarak tasarım yaptığınız resmi sola dayalı alır siz bunu değiştirerek merkeze dayalı yapmalısınız.

tasarim-merkez

 

Şimdilik makaleme son veriyorum , ileri tarihlerde PSD dosyasını bu makaleme ekleyeceğim ve header tasarımı ile ayrıntılı olarak farklı bir makale kaleme alacağım.

Sevgilerimle.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir