Anasayfa / İnternet / Twitter Yeni Tasarımı ve Resim Boyutları 2014
TWitter yeni tasarımı 2014

Twitter Yeni Tasarımı ve Resim Boyutları 2014

Twitter Yeni Tasarımı ve Resim Boyutları 2014

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere Twitter Nisan ayı itibariyle yeni tasarımını denemeye çıkardı ve Türk kullanıcıların hesaplarında bu değişiklikler görünebilmekte. Yeni değişiklikler ile artık Twitter sayfanızda özenle hazırladığınız arka plan veya kapak resimleri bu yeni tasarımda istediğiniz görüntüyü veremeyecek . Çünkü yeni tasarım ile eskisi arasında çok ciddi farklar bulunmakta. Sözü daha fazla uzatmadan yeniliklerden ve yeni twitter resi boyutlarından bahsedeceğim.

İlk önce Twitter 2014 yeni tasarımına genel bir bakış yaparsak :

Twitter yeni tasarımı
Twitter yeni tasarımı

Yukarıdaki görüntü profil sayfanızda olan tasarımın temsili görüntüsüdür. Göründüğü üzere geniş bir kapak resmi ile yeni tasarıma geçen Twitter , bunun yanında profil resmi alanında büyüterek profil alanında bulunan boşlukları en iyi şekilde doldurmayı amaçlamış gibi görünüyor.

Twitter Yeni Tasarım Değişiklikleri

Daha Büyük Kapak Resmi : Her yeni eklenen resimleriniz artık daha büyük bir şekilde görüntülenecek. Bunun yanında kapak fotoğrafı tasarımı tıpkı Facebook kapak fotoğrafı , Google Plus kapak fotoğrafı veya Youtube Kanalındaki kapak fotoğrafı gibi geniş bir alana yayılmış ve daha büyük bir hale getirilmiştir. Twitter kapak fotoğrafı resmi 1500×500 px boyutlarındadır.

Eskiden olan arka plan tema seçenekleri ve resim ayarlamaları artık yerini bu iki resim ( kapak resmi ve profil resmi ) seçenekleriyle değiştirildi.

Daha Büyük Profil Resmi ve Biyografi Alanı: Profil resmi eskisine göre sola kaydırılmış ve boyutları da büyütülmüş olarak geldi bu yeni tasarımla beraber. Profil resmi boyutu en iyi 400×400 boyutlarında gösterilmektedir. Biyografi alanı da daha kolay okunması için kalın beyaz harfle ve büyük bir biiçimde Profil resminizin hemen altında yer alıyor.

Tweetlerin Büyüklüğü ve Popüler Tweetler : Bazı tweetlerin yazı büyüklüğü  diğerlerine nazaran daha büyük görünüyor. Eski tasarıma göre de yazı boyutu artırılmış ve yazı boyutu 13 olmuş. Eğer bir tweetiniz ne kadar popülerse yani Re-tweet veya favori sayısı fazla ise o tweet diğerlerine göre daha büyük görünmekte.

Yeni twitter tasarımı ile tweetlerin büyüklüğü
Yeni twitter tasarımı ile tweetlerin büyüklüğü

 

Mini Profiller : Eski tasarıma nazaran yeni twitter tasarımında sizi takip eden veya sizin takip ettiğiniz kişileri gösteren sayfalarda da değişiklikler yapılmış . Bu sayfada takipçilerinizin veya takip ettiklerinizin profilleri mini boyutta ve tamamı tanıtılmakta. Örnekte daha iyi anlayabilirsiniz :

Twitter yeni tasarımı ve takipçi sayfası ekranı
Twitter yeni tasarımı ve takipçi sayfası ekranı

 

Twitter Yeni Tasarıma Geçme

Twitter yeni tasarıma geçmek artık çok kolay. Öncelikle yapmanız gereken bu sayfaya girmek ve “Get it now” butonuna tıklamak işte bu kadar.  Artık yeni tasarıma geçtiniz , üstte belirttiğim gibi tıpkı facebook youtube veya google plus sayfa tasarımı gibi bir sayfa olacaktır. Eğer mobil uygulama kullanıyorsanız merak etmeyin mobilde eski tasarım geçerli hala.

Sonuç Olarak

Daha önce bahsettiğim twitter resim boyutları konusunda birçok karmaşık işlem vardı ve insanlar hangi ekran çözünürlüğüne göre tasarlayacaklarını kestiremiyorlardı. Ama şimdi bu işlemler biraz daha basitleşti.

Yeni Twitter değişiklikleri sosyal medyayı nasıl etkiler diye soracak olursanız ; twitterın bu değişiklikleri ile kullanıcı ile arasındaki bağlılığı biraz daha artırabilir, daha kolay ve insanların aşina olduğu tasarımı yakalamış olması resimlerin büyüklüğünün artırılması ile kullanıcıların profillerinin daha da belirginleşmesi bu bağlılığı artıracak faktörlerdendir.

Aynı zamanda sosyal medya hesapları olan kurum ve kuruluşlarında resim boyutu engeli olmadan rahatça tasarımlarını giydirmelerini olanak sağlayacaktır.

 

Daha fazla yararlı bilgiler elde etmek için abone olmayı unutmayınız..

Sevgilerimle.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir