Anasayfa / İnternet / Websitenizi Daha Kullanışlı Yapacak 3 Öneri
websitenizi daha kullanışlı yapacak

Websitenizi Daha Kullanışlı Yapacak 3 Öneri

Websitenizi Daha Kullanışlı Yapacak 3 Öneri

Websitenizi daha kullanuşlı, daha iyi yapmanın en önemli noktaları tasarım , içerik, fonksiyonelliği ve navigasyondur.

Bu aralar, şirketlerin devamlılığını sürdürebilmeleri açısından en önemli etken kesinlikle websiteleridir. Bu yüzden tüm websiteler özellikle kurumsal websiteler karmaşadan ve komlikelikten uzak bir yapıda olmalıdır. Websitenizi kullanıcı dostu şekilde tutmak , performansınızı geliştirir , satışlarınızı artırır ve kurumunuza ilgi duyan potansiyel müşterilerin sayısı da artar.

Dijital dönemin en hızlı ve gelişime açık olan bu zamanlarında artık websitenin önemini tartışmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum. Artık gerçek soru şu olmalı : ” Websitemizi daha kullanışlı ve popüler yapabilirim ?” , “Bunları yapmak için hangi adımları takip etmeliyim?”  

Aşağıda vereceğim kolay önerileri aklınızda tutup websitenizde uygulayarak sitenizi daha kullanışlı ve ziyaretçilerinize daha kusursuz deneyimler yaşatmanızı sağlayacaktır. Buyrun ;

1-Okunmaya Değer , Az ama Öz İçerikler Yazın

İçerik , websiteniz için kullanıcıları size bağlı kılacak en önemli faktördür. İçeriklerinizi güncel tutmak , okunaklı ve interaktif  içerikleri websitenizi kullanışlı yapacak vasıtalardır.

websitenizi kullanışlı yapacak etken içerik
websitenizi kullanışlı yapacak etken içerik

 

 

Yazılarınız Göz Gezdirmeye Müsait Olsun : İnternet kullanıcılarının neredeyse çoğu artık yazıları okumakta sabırsız davranak “şöyle bir göz gezdireyim” modunda okuuyorlar. Bu sebeple paragraflar arasındaki boşlukları olabildiğince dar tutun. Yazılarınızın formatını aynı bir gazete formatı gibi olmasına özen gösterin ki bir çırpıda okumaya uygun olsun. Yazılarınızı bir bütün şeklinde değilde onu parçalara ayırın ; mesela başlıkları alt başlıkları , paragrafları sıralı ve sırasız listeleri düzgün biçimde kullanmaya özen gösterin. Ziyaretçilerin okumasını kolaylaştıracak her etkeni onlara sunun. Yazılarınızı ara ara resimlerle bölün ki kullanıcı hızlı bir şekilde göz gezdirdiğinde o resimler onun durakları olsun. Eğer yazılarınız upuzun ve herhangi bir kesilme yoksa kullanıcılar bu yazılardan ürküp okumadan kaçabilirler.

Kontrast Renk Şeması Kullanın : Websitenizin arka planı ile içerik kısmı arasındaki doğru kontrast rengi bulmak yapmanız gereken en önemli görevlerden birisidir. Kontrast renk uyumu olmayan içeriklerin okunması zorlaşır.Bu yüzden içeriklerinizin en iyi görünümü açısından doğru renk şemasını seçtiğinizden emin olun. Eğer size göre doğru şemayı yapmış ve hala içerikleriniz okunmuyorsa A/B testi yaparak kullanıcılarınızın deneyimleri ile renk şeması oluşturun. Siyah arka plan renginden olabildiğince kaçın.

Beyaz Boşluklardan Yardım Alın : Girdiğiniz içeriklerde beyaz boşluklar kullanmak yazdığınız yazılarda vurgu yapmak istediğiniz şeyleri önplana çıkarak en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca beyaz boşluklar okuyucuların yazınızı okurken boşluklarda dinlenmesine düşünmesine yazıya odaklanmasını da sağlar.

Okunaklı Yazı Fontu Kullanın : Yazdığınız yazıların konularına binaen her ne kadar karmaşık ; derin konular hakkında yazılar yazıyorsanız bile seçtiğiniz yazı fontunun okunaklı olması okuyucuyu bi nebze daha yazılarınıza bağlı kılar. Bunun tersi de geçerlidir ; yani en merak edilen konular hakkında en sade dille bir yazı kaleme almış olsanız bile eğer seçtiğiniz font tipi karmaşık ve okunaklı değilse yazdığınız yazılar hedefine ulaşamaz. Sans Serif ailesindeki yazı tipleri en okunaklı yazı fontları olarak bilinmektedir. Ayrıca Türkçe karakterlere uyumlu fontlar seçmeniz sizin için avantaj olur.  Aynı yazıda veya sayfanızda farklı yazı tiplerini kullanmak hem görüntü açısından iyi durmaz hemde içeriklerinizin okunurluluğunu  azaltır.

Kırık Linkleri Ayıklayın : Kırık linkler her açıdan size zarar verir. Öncelikle sitenizin güncel olmadığını gösterir. Özellikle açıklamalı anlatımlarda bazı gerekli programlar / uygulamalar / dosyalar ın linkleri kırılmışsa o konunun tamamı boşa gitmiş sayılır. Haftada bir defa veya iki defa sitenizdeki kırık linkleri kontrol edin. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyor ve wordpress kullanıcısıysanız bu makalemdeki yazıdan faydalanabilirsiniz.

2- Site Navigasyonunuzu Geliştirin

En etkili navigasyon muhakkak ki en basit olan navigasyondur.  Sade ve karışık olmayan navigasyon yapısı websitenizi ilk kurduğunuz anda yapmanız gereken ve kullanıcı dostu bir website olması açısından en önemli faktörlerden biridir.

Menü öğelerini olabildiğince az tutmaya geyret ediniz. Karmaşık olmayan , her sayfayı açıkca gösteren , ziyaretçilerinizi oradan oraya dolastırmayan bir navigasyon yapısı her zaman en iyisidir.

website navigasyonunun önemi
website navigasyonunun önemi

Menü Yerleşimini Düzenleyin : Kafa karıştıran menü yerleşimi , ziyaretçi kayıplarının en temel sebeplerindendir. Menü  öğelerinin yerleşiminin basit ve düzenli olduğundan emin olunuz. “İletişim” ve  “Hakkımda ” sayfalarını biraz daha görünür kılmak siteniz ile ziyaretçileriniz arasındaki etkileşimi artırma adına iyi bir yöntemdir. Eğer websitenizde kategorileri ayırmak için çok fazla menü öğesi kullanmak zorundaysanız , kullanın ama bunların navigasyonunu olabildiğince basit tutmaya çalışın.

Menü Öğelerini Stratejik Konumlandırın :   Menünüzün konumu ziyaretçilerin gözüne çarpacak şekilde olmalı , alt menülerinizin içeriğinizin üzerine gelmemesine dikkat etmelisiniz. Bu yüzden ve en sık görülen navigasyon sistemi en üstte konumlanmış veyahut sol kısımda konumlandırlmış olmalıdır. Şık görüntü olmasına binaen navigasyonu en altta tutmak çoğu kullanıcının istemediği bir durumdur. Sayfaların konu içeriğinin uzaması ile artması hasebiyle navigasyon menü yukarıda kalır , bunun için menüyü sayfaya sabitlemek en iyi yöntemdir.

Site Haritanızı Ustalıkla Hazırlayın :   Site haritası , yalnızca arama sonuçlarında değil tüm sitenin bel kemiği niteliğini taşıyan en önemli sistemdir. Ayrıca kullanıcıların spesifik sayfalara ulaşmasına kolaylık sağlar. Bu yüzden site haritanızı yalnızca arama sonuçları sayfasına değil websitenizin en altına veya en üstüne eklemenizde yarar var.

Kısaltmalardan ve Akronimlerden Kaçının : Menü öğelerinde garip kısaltmalar veya akronimler kullanmaktan kesinlikle uzak durun. Aksi takdirde müşterilerinizin kafası karışır ve sitenize girdiğinde pekte iyi olmayan deneyimler ile çıkar gider.

Menü öğelerinde daha genel ifadeler kullanmak her zaman en iyisidir.

3- Sitenizin Hızını Artırın

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi artık online dünyada zamanla yarışıyoruz bu yüzden zaman yönetimi çok önemli bir konudur . Buna binaen websitenizin açılış hızı , sayfalar arası geçiş hızı gibi tüm değerler ortalama veya ortalamanın altında olması lazım gelir.Ziyaretçiler arama motorlarında sizin sitenizi görmüş tıkladığında  5 saniye süreniz başlar; eğer 5 saniye içerisinde siteniz açılırsa şanslısınız eğer açılmazsa tekrar sitenizden çıkılması işten bile değildir. Eğer websiteniz 4 ilâ 6 saniye arasında açılmazsa ziyaretçileriniz sitenizden kaçar ve bounce rate dediğimiz oran sizin aleyhinize işler.

websitenizin hızını artırın
websitenizin hızını artırın

Boyutu Fazla Videodan , Resimden , Flash Dosyalardan Kaçının :  İçeriği zenginleştirmek daha cazip kılmak ve okuyucuları çekmek için sürekli multimedyalara başvururuz ama burada ihmal ettiğimiz bir gerçeklik varki kullandığımız bu multimedyalar sitemizin açılış hızını düşürmektedir. Sayfanıza video eklerken bu sözlerimi aklınızdan geçirin ve bir daha düşünün.

Dosyaları Sıkıştırarak Açılış Hızını Artırın : Websitenizin açılış hızını artırmak için en etkili yollardan biride kullandığınız resimleri sıkıştırmaktır. Çözünürlüğü yüksek resimler yüklemeden önce boyutlarını değiştirerek yeniden ayarlama yaparak yükleyin.

Yönlendirilmiş Sayfa Sayısını Olabildiğince Azaltın : Eskimiş veya artık işlevini yitirmiş sayfaların yenilerinin yerine geçirmek önemli bir konudur. Ancak bunu yaparken dış bağlantılara yönlendirmek çok sakıncalı bir durum olup kullanıcıların istemediği bir durumdur. Bunun yerine iç sayfalarınıza yönlendirme yaparak bu durumu biraz daha hafifletmiş olursunuz.

Yönlendirdiğiniz iç sayfaların çalıştığından emin olup , dış bağlantıları en aza indirerek websitenizin hızını artırabilirsiniz.

 

Bu yazımı favorilerinize ekleyerek unuttuğunuz yerleri veya yapacağınız diğer website işlemlerinde aklınıza takılan konuları tekrar hatırlatmak için kullanabilirsiniz. Çünkü websiteler online dünyaya açılan en güçlü araçlardır. Eğer siz de sahip olduğunuz website ile istediğiniz sonuçları elde etmek istiyorsanız websiteniz ile mükemmel performans sergilemelisiniz. Bunun için yukarıda saymış olduğum önerileri yapmakla ilk işe başlayabilirsiniz.

Benim gözden kaçırdığım ve sizin deneyip tecrübe ettiğiniz bir öneri varsa çekinmeden bizimle paylaşın , sizin görüşleriniz ile yeni deneyimler kazanabiliriz.

Sevgilerimle…

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi !

Twitter’da “Gizle” Özelliği Geldi ! Twitter tasarım değişikliği ile beraber yeni özellikleri eklemeye devam ediyor. …

5 Yorumlar

 1. çok güzel bir paylaşım olmuş.
  sitemde makalenizde yazanlara gore duzenleme yaptım. baya farketti.
  http://www.paraparite.com
  takip edin

 2. Harika bir makale olmuş emeğine sağlık… Çoğu kişiler bu bilgileri para ile satıyor siz ise herkese açık bir paylaşım yapmışsınız bunun için ayrıca teşekkür ederim.
  En kısa zamanda makalede yazdıklarınıza göre eksiklerimi tamamlayacağım ve sizi sık kullanılanlara eklitorum herkese de tavsiye ederim…

 3. Calismalarinizdan dolayi tesekkurlerr.

 4. Bende uyguladım gerçekten çok fark etti.Sayenizde sitemizden müşterilerimiz daha hızlı satın al maktalar.Ellerinize sağlık

 5. Çok güzel bir makale olmuş, faydalandım tesekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir