Anasayfa / Kişisel Gelişim / Can Sıkıntısı mı ? Amaçsızlık mı ?

Can Sıkıntısı mı ? Amaçsızlık mı ?

Can sıkıntısı hali kişilerin sürekli aynı şeyleri tekrar etmelerinden veya herhangi bir amacı olmamasından dolayı sürekli zamanını boşa harcamasından kaynaklı bir durumdur.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz”in “İki günü bir olan ziyandadır” dediği gibi her gün aynı şeyleri yapıp hayatımızda köklü bir değişiklik bekliyorsak aldanıyoruzdur. Elbette bu bilinmeyen bir şey değil sadece elimizden gelenin daha iyisini yapmamız gerektiğini hatırlatmak içindi.

Ben normal yaşamımda da insanlara çok yönlü olarak faydalı olmayı benimseyen birisiyim. Sadece mesleki bilgilerimle değil kültürel, muhalif ve destek anlamında da onlarla birlikte olmaya çalışırım. Çünkü bu benim sosyal olabilmek için edindiğim bir amacım.

Bence insanlarla hep aynı tarafta yer almak her zaman sonsuz bir destek olmak anlamına gelmez. Çünkü zaman zaman muhalif düşüncelerle yapılan eylemleri ve geleceğe yönelik durumları eleştirip farkındalığımızı göstermemiz gerektiğine inanırım.

Bizler ne yapacağımızı bilmeksizin, hayatın akışına kendimizi bıraktıkça bunun adına can sıkıntısı etiketini de ekleriz. Sosyal olmayı para harcamakla eş değer tutup hayatımızı yaşayamamaktan şikayetçi isek aslında amaçsızlığımızın kurbanı olmayı biz seçiyoruzdur.

Bizler en yetenekli olduğu alanlarda kendimizi geliştirmemiz gerekirken kim nereden parayı götürüyor şeklinde kulak kabartıp hiç de bizlere uygun olmayan konulara dalıyoruz. Sonuç olarak da kısa dönemde yüksek gelir beklentisi hayali ile yaşayanlar bir yanda. Diğer yanda ise insanların zenginlik hayalini sömürenlerin daimi müşterileri gün geçtikçe artıyor.

Yapmamız gereken ilk şey hangi konuda ya da hangi yeteneğimizi geliştirmek istiyorsak bunun için zaman bulmaya çalışmak. Eminim ki günümüzde internetin haricinde de zamanımızı çalan bir çok durum ve kişiler vardır. Bunları farketmeyi artık geçip gerekli önlemleri aldığımız takdirde gelişim başlayacaktır. Ne yapacağımızı biliyorsak zaman ve fırsat oluşturmak bizim düşünce yapımızı değiştirmekten geçiyor,başkalarının ağzındaki söz ile değil.

Sevgilerimle.

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Fikriniz Nasıl Para Eder ?

Fikriniz nasıl para eder ? Fikriniz nasıl para eder sorusunun cevabı tam da bu makale …

Bir Yorum

  1. Arya Şebnem

    Kişide bulunan yetenekleri keşfetmek ve geliştirmek adına güzel bir makale çalışması olmuş. Yetenekleri geliştirmek için kişisel gelişim kitaplarının yanında izlenen filmlerde kişiye katkıda bulunuyor. Filmlerin fragmanlarını izleyip izleyip izlememeye karar veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir