13 Temmuz, 2020, Pazartesi
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Her Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap
her girişimcinin okuması gereken 4 kitap

Her Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap

Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap

Girişimcinin okuması gereken kitap diye bir ayrım yapmak doğru olmaz tabii ki her girişimci bakış açısını genişletmek kültür ve bilgi seviyesini artırmak için çok fazla ve çok farklı kategoride kitaplar okuması gerekir.Aynı zamanda her girişimcinin hayatında alacağı en büyük dersler mutlaka kendi edindiği tecrübelerdir.Ama girişimciler özellikle genç girişimciler bu tecrübeleri ve tavsiyeleri başka kişilerin yaşadığı tecrübelerden öğrenebilirler ve bunu yapmanında en iyi yolu tabii ki kitaplardır.

Mutlaka okuduğunuz okullarda ” Öğrenmenin,ilham almanın ve eğitimin  en iyi yolu ; kitap okumaktır” cümlesini sıkça duymuşsunuzdur ama bu cümle eskide olduğu kadar günümüzde de gerçekliğini devam ettiriyor.

Siz girişimcilere tavsiye ettiğim aşağdaki dört kitap ; sizlere akıl hocalığı yapacak , aşılması zor virajları nasıl kolaylıkla atlatacağınızı gösterecek , geçmişte yapılmış ve binlerce dolara mal olmuş mutlaka kaçınılması gereken hataları öğretecek ve siz girişimcilerin saklı kalmış yeteneklerinizi ortaya çıkaracaktır :

1. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

girişimcinin okuması gereken kitaplar etkili insanların 7 alışkanlığı
girişimcinin okuması gereken kitaplar etkili insanların 7 alışkanlığı

“İlke merkezli liderlik, çok güçlü bir kavram, Covey’in liderlik ve insan ilişkileri vizyonu, bu kavramı günümüz iş dünyasının liderleri için elverişli bir program haline getirmiş. Mutlaka okumanızı öneririm.

-Nolan Archibald (Black & Decker Başkanı ve Yöneticisi)

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, aşama aşama, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişimine ayak uydurmamızı sağlayan alşıkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

2.Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı

süpermen türk olsaydı pelerinini annesi bağlardı
süpermen türk olsaydı pelerinini annesi bağlardı

Ahmet Şerif İzgören, bu kitabında diğer kitaplarından farklı olarak okuru toplumsal gelişime davet ediyor Girişimcilik, iş kalitesi, dürüstlük, yurt sevgisi ve hoşgörü değerlerini vurgularken topluma nasıl daha yararlı olabileceğimizi yaşanmış hikâyeler eşliğinde okura sunuyor.

“Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da.”

Okurken pelerininizi kendiniz bağlayabildiğiniz sürece gerçek bir süpermen olabileceğinizi göreceksiniz. Ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Gerçekten uçabilirsiniz.

 3.Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi

kişisel liderlik ve bir dakika yöneticisi
kişisel liderlik ve bir dakika yöneticisi

Lider hayalleri olan, hayallerinde geliştirdiği projeleri gerçekleştirmeyi bilen kişidir. Gerektiğinde takım ve kadrolar kurarak hayal ettiği projelerin gerçekleştirilmesini sağlayan, takımda bulunanların fikirlerini derleyip, birleştirerek yeni yol çizen kişidir.

Hayaller mümkün olduğu kadar ulaşılabilir olmalı. Lider her hayali gerçekleştiğinde, yeni bir tasarım ve hayal kurarak, yeni hedefler belirlemeli. Hayali olmayanın hedefi olmaz, hedefi olmayanın hayali gerçekleşmez. -Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı-

 

4.ErteleME!

 

her girişimcinin okuması gereken 4 kitap
her girişimcinin okuması gereken 4 kitap

Aklınızda bir sürü harikulade fikir var değil mi? Ama hiçbirini yapacak güce sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz veya sürekli erteliyorsunuz. Bu kitap , erteledikçe oluşan sorunları size gayet açık bir dille sunuyor.

 

Makaleye ilk girişimde belirttiğim üzere her girişimci mutlaka farklı kitaplar okuyarak bakış açılarını geliştirmelidirler ama bu dört kitap mutlaka her girişimcinin baş ucu kitabı olması gerekir.

Sevgilerimle…

Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap Girişimcinin okuması gereken kitap diye bir ayrım yapmak doğru olmaz tabii ki her girişimci bakış açısını genişletmek kültür ve bilgi seviyesini artırmak için çok fazla ve çok farklı kategoride kitaplar okuması gerekir.Aynı zamanda her girişimcinin hayatında alacağı en büyük dersler mutlaka kendi edindiği tecrübelerdir.Ama girişimciler özellikle genç girişimciler bu tecrübeleri ve tavsiyeleri başka kişilerin yaşadığı tecrübelerden öğrenebilirler ve bunu yapmanında en iyi yolu tabii ki kitaplardır. Mutlaka okuduğunuz okullarda " Öğrenmenin,ilham almanın ve eğitimin  en iyi yolu ; kitap okumaktır" cümlesini sıkça duymuşsunuzdur ama bu cümle eskide olduğu kadar günümüzde de gerçekliğini devam ettiriyor. Siz…

Review Overview

Görsellik
Yazı Düzeni
Konu Açıklığı
Konu Orjinalliği

User Rating: 4.59 ( 4 votes)

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir …

Bir Yorum

  1. Safe1 Yangın Güvenliği

    Ahmet Şerif İzgören2in kitabını okudum, diğer 3 kitabında isimlerini not alıyorum en kısa zamanda alıp okumayı planlıyorum, paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir