Anasayfa / Kişisel Gelişim / Hiçbir Zaman Geç Değildir !

Hiçbir Zaman Geç Değildir !

89 yaşındaki girişimci nine

Pearl Malkin, 89 yaşında girişimci bir nine. Bu yaşta cesaret edip girişimci olmasının nedeni katarakt ameliyatından sonra kendisine verilen değnek. Malkin bu siyah değneği çok çirkin bulmuş ve kullanmak istememiş. Hayat dolu ve neşeli bir kadın olarak bilinen Malkin, kendi karakterine uygun değnekler yapmaya karar vermiş ve değneği pembe ve mor renkteki yapay çiçeklerle süslemiş. Malkin, torunu Adam London’ın yardımıyla süslediği bastonları Mutlu Değnekler adında küçük bir işe dönüştürmüş.

Malkin, tanesini 60 dolardan sattığı bastonlar için şunları söylüyor: “Şehir merkezinde dolaştığımda dikkat ettim ki herkesin yüzü asık. Ama bastonumu gördüklerinde gülümsüyorlar. Sohbet açmak için de güzel bir neden oluyor.”Etrafa neşe yaymaya çalışan bu nine aslında büyük acılar çekmiş. Kızını 59 yaşındayken beyin kanserinden kaybetmiş. Kendini büyük bir karanlık ve mutsuzluk içinde bulan Malkin, birazcık neşelenmek ve etrafındakileri de neşelendirmek için bu bastonları yapmaya başlamış. Bu da ona yeni bir amaç ve heyecan kazandırmış.Bastonları mutfak masası üzerinde hazırlayan Malkin’in bunu yapma nedeni de para değil. Boş durmayı sevmiyor ve yaptığı bu süslü değneklerle etrafındakileri gülümsetmek istiyor. Ocak ayından beri satışta olan değneklere 248 kişi destek vermiş. 5.039 dolar kazanç sağlamış.

Kaynak

Kaynak

http://www.yenibiris.com/HuriiyetIK

Bu örnek Amerikadan lakin yurdumun her köşesinde Malkin Nine gibi birçok ninemiz veya dedelerimiz var. Biz gençler olarak ataletimizi yenip girişimci ruh kazanmalıyız illa 80-90 yaşına kadar beklemeye gerek yok .

Bu yazımı Ahmet Ş.İzgören’in kitabında okuduğum bir örnekle bitirmek istiyorum.

“1961 yılında askerden dönen  genç Firuz babasına der ki:

-Baba askerde gördüm , bisküvi çok satılıyor.Biz un fabrikasını bisküvi fabrikasına çevirelim,geleceği parlak bu işin!

-Tamam, der baba.Firuz Kanatlı gider,fabrikanın adını ETİ olarak tescil ettirir 1961’de.

O dönem ve öncesinde nice un fabrikası sahibi askerliğini yaptı ve nasıl bisküvi satıldığını gördü ama genç Firuz adımı atabildi”

Şuan kime sorsan herhangi bir cep telefonu şirketi ile ortak olmak isteyecektir, ama ilk cep telefonu çıktığında sizlere deselerdi böyle bir cihaz olacak herkes alacak ve kullanıcak mecburiyet haline gelecek diye , hangimiz bunu görebilir ve atılım yapabilirdi ?

Hiçbir zaman geç değildir , basiretinizin açık olması dileğimle …

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Fikriniz Nasıl Para Eder ?

Fikriniz nasıl para eder ? Fikriniz nasıl para eder sorusunun cevabı tam da bu makale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir