Anasayfa / Kişisel Gelişim / Kişisel Gelişim ve Önyargı

Kişisel Gelişim ve Önyargı

Hayatımızda  sıkça karşılaştığımız önyargı kavramını TDK ; “Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir”  olarak tanımlamış.  TDK bu açıklamayı neye göre yapmış bilemiyorum tabii ama bize bakarak yapmadığı kesin çünkü biz belirli şart olay ve görüntüye bakmadan bile önyargı ile yaklaşıyoruz çoğu şeye / kişiye.

Bu yazımda sizlere insanların  kişisel gelişim kitaplarına , materyallerine karşı olan önyargısından bahsetmek istiyorum . Belki bir nebze dahi yardım edebilirsem , insanların zihin yapısının değişmesi gerektiğinin farkındalığını oluşturabililirsem bile büyük bir etkidir benim için.

Kişisel gelişim denilince aklınıza gelenleri bir kağıda not alın lütfen  ve daha sonra asıl ” kişisel gelişim” ile olan yakınlığını kontrol edin.

on-adimda-oniki-adim

                Eğer aklınıza yukarıdaki karikatüre benzer birşeyler geldiyse hemen size en yakın bir kütüphaneye gidin ve kişisel gelişim kitaplarından birine gözatın,”bana kitap tavsiye et” diyenlerdenseniz lütfen benimle iletişime geçiniz.

Bizzat yaşadığım olaylardan diyalog seklinde bazılarına yer vericem bu yazımda, bunların en absürt olanını şu idi ;

X Şahsı : Kitap mı okuyosun  ?

Ben : Evet , güzel bir kitap.

X : Güzel , peki ne hakkında ?

Ben :  kişisel gelişim kitabı , arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım.

X : Hadi ya sen daha kişisel gelişimini tamamlayamadın mı ?

Ben : Sen tamamladın mı ?

X : Tamamladım tabii ,  Y yaşına geldim koca kız oldum.

Ben : Hiç kişisel gelişim kitabı okudun mu ?

X : Okudum tabii , boş şeyler hep uygulayamadıktan sonra hiçbir şey anlam ifade etmiyor.

 

Kişisel gelişim kitapları herkesin her yaşta okuyabileceği kitaplardır. Uygulamaya yönelik bir kitap ise uygulama kısmı senin seçimin; yazarı veya kitabı zaten bağlamaz , kitabı suçlamak niye : )  Kendi yapamadığımız seyler hakkında karalama kampanyasına girmekte ayrı bir makale konusu…Gelişim ise birden oluşan veya sadece kitaplar vasıtası ile kazanılan bir sıfat veya bir özellik değildir. Gelişim bir süreçtir ve ölene kadar devam eder. 22 yaşında biri ben gelişimi tamamladım diyorsa bu kişi ya farkında değildir ya da yaşayan ölüler kervanına adını altın harflerle yazdırmıştır.

Kim olursa olsun kendine “Tamam, ben oldum” kalıbına uyan herhangi bir cümle kuruyorsa o kişi “olmamıştır” ve hayatının her evresinde başarısız olur , neden mi ? Nedenini etrafınıza baktığınızda göreceksinizdir; Dersini iyi aktaramayan öğretmen , başarıyı yakalayıp daha sonra batan şirketler.. Bunların tek ortak yönü var ;  kendilerini geliştirememeleri …

Mükemmel bir fikir ile onu hayata geçirmek arasında dağlar kadar fark olduğu gibi bununla beraber bir işi veya hareketi yapıp/yapmamakla alakalı karar ile onu faaliyete geçirmek arasında da fark vardır. İşte tam bu ara kısımda bu kitaplar sizin yardımınıza koşuyor. Hangi alanda sıkıştıysanız ona göre bir kitap tercih etmelisiniz ;cesaret gerektiren bir işse cesaret ile alakalı bir kitap , liderlik ile bir durum ise liderlik ile alakalı bir kitap okumalısınız eğer farklı bir konuda ki kişisel gelişim kitabı ile kendi derdinize çare arıyorsanız zaten bu sizin yanlışınız.

Son olarak ; ” kitapsız yaşamak , kör sağır ve dilsiz yaşamaktır” diyerekten yazıma son vermek istiyorum . Kendinizi geliştirin , kendinizi geliştirecek kitaplar okuyun ve kendinize değer verin .

Sağlıcakla…

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Fikriniz Nasıl Para Eder ?

Fikriniz nasıl para eder ? Fikriniz nasıl para eder sorusunun cevabı tam da bu makale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir