Anasayfa / Kişisel Gelişim / Sınırlardan Özgürleşmek

Sınırlardan Özgürleşmek

Merhaba arkadaşlar sınırlardan özgürleşmek yazısına izninizle bir örnek ile başlamak istiyorum.

Filler nasıl eğitiliyor biliyor musunuz ? Daha yavruyken ,kalın bir zincirle hayvanın bacağı bir direğe bağlanıyor.Önceleri hayvan kaçmaya çalışıyor ama ne kadar uğraşırsa uğraşsın ne zinciri koparabiliyor ne de direği yerinden oynatabiliyor.

Yaru fil ayağında zincirle büyüyor ve kaçamayacağını kabulleniyor.Özgürlük kavramını yitirmiş oluyor.İşte bu noktada ayağındaki zincir çözülüyor ve yerine ince bir halat,birkaç santimetre boyunda tahta bir çubuğa bağlanıyor.

Fil bu koşullarda kolaylıkla kaçabilecek olmasına rağmen olduğu yerde kalıyor.Çünkü hâlâ var olduğunu sandığı zincirini asla kıramayacağına inanıyor.

Çoğumuzun yaşamı,tıpkı bu fil gibi çocukluğumuzda koşullandığımız düşünce,duygu ve inanç kalıplarının esaretinde sürer.

Kendi oluşturduğumuz sınırlarımızdan özgürleşmedikçe,kendi potansiyelimizi,gücümüzü ve özel yeteneklerimizi de keşfedemeyiz.

Olağanüstü yeteneklerimiz ,olağanüstü gücümüz var ve bir köşede kullanılmayı bekliyor.Yapamam deyip,yapabileceklerinizi engellemek niye?Bu dünyada tek bir insan bile yapmak istediğini başarmışsa aynı güç sizde de var.

Ne kadar hızlı olduğunuzu bilmek istiyorsanız,olimpiyatlarda en hızlı koşan insanı gözleyin,sokakta yürüyen insanı değil !

Herşey olup bittikten sonra,”Bunu ben de yapabilirdim.”deriz.Oysa önceleri,”Yapamam” demişizdir.Sonra ” Belki yapabilirim”demeye başlarız.”Peki,bir deneyeyim” noktasına geldiğimizdeyse biri “yapmıştır”bile.Çünkü yapan kişi en başından yapabileceğine inanıyordu.

Son olarak ,  binlerce tonu kaldırabileceği halde , gücünü bilmediği için tahta çubuğun esaretinde yaşayan fil gibi , kendinize dayattığınız sınırlarınız var;farkında olun!  Siz yeteneklerle dolu güç deposusunuz.Gücünüzün  ve yeteneklerinizin farkında olduğunuzda,kendinize olan inancınızda artar.

Bu inançla dağları bile dize getirebilirsiniz.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Fikriniz Nasıl Para Eder ?

Fikriniz nasıl para eder ? Fikriniz nasıl para eder sorusunun cevabı tam da bu makale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir