Anasayfa / network marketing / 2014 Yeni Tüketici Kanunu ve Piramit Sistemler
2014 Yeni Tüketici Yasası ve Piramit Sistemler

2014 Yeni Tüketici Kanunu ve Piramit Sistemler

2014 Yeni Tüketici Kanunu ve Piramit Sistemler

Tüketicilerin çokça mağdur olması, mağdur olan insanların sürekli şikayette bulunması ve insanların doğru bilgilendirilmesi amacı ile tüketicileri korumayı amaçlayan Yeni Tüketici Kanunu onaylandı. Daha önce yazdığım makalelerde yasal olmayan ama kendilerini yasalmış gibi gösteren Mega Holdings şirketi de yasa çıkmadan önce “Bize bişey olmaz” vari cümleler kurup insanlarla alay etmeye devam ediyorlardı lâkin şimdi üye yaptıkları insanlara “formaliteden” yapmadıkları işlemleri yaptırıp kendilerini masum göründürme çalışmalarına başlamışlar. Network Marketing hakkında yazdığım tüm makalelerde olması gereken ama bunları yapmış gibi gösterip aslında yapmayan şirketlerden Mega Holdings hakkında sürekli yasal olmadığı hakkında yazıyordum. Aşağıda verdiğim Avukat bildirisi ile bu yazı serisine artık son vermek istiyorum. Bunu gördükten sonra kararı vermek size kalmış.

2014 Mayıs Tüketici Koruma Yasası Sonuç ve Kararı

“Piramit Satış ‘Saadet Zinciri’ Tüketici Kanun tasarısı ile yasaklandı.
Tüketicinin korunması hakkındaki kanun tasarısı, Meclis Sanayi Komisyonun da kabul edildi. Ancak, kanunlaşması sonbahara kaldı. Tasarıda ‘Piramit Satış Sistemleri’ başlığıyla yer alan ve tüketiciyi mağdur eden ‘saadet zinciri’ yasaklandı. Yoğun tüketici mağduriyetinin yaşandığı ‘saadet zinciri’ benzeri yapılar; Tüketici Kanun Tasarısı ile yasaklandı. Piramit Satış Sistemleri başlığıyla tasarıya giren düzenlemeye göre piramit satış sisteminin “kurulması, yayılması ve tavsiye edilmesi yasaklandı”. Tasarının ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte öncelikli olarak ele alınması bekleniyor. Tasarıya komisyonda ‘Piramit Satış Sistemleri’ başlığıyla yeni bir madde eklendi. Piramit satışın tanımı, ‘katılımcılarına bir miktar para veya mal varlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya mal varlığı kazancı olanağı ümidi veren ve mal varlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılar; gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklenti sistemi’ şeklinde yapılmıştır. Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaklandı. Bakanlık piramit satış sistemleriyle ilgili inceleme yapmaya yetkili olacak. Böylece yoğun tüketici mağduriyetinin yaşandığı, belli kişilerin para kazanması sistemine dayanan saadet zinciri benzeri yapıları önlemeye dönük bir düzenleme kanuna girmiş oldu. Sanayi Komisyonun da kabul edilen 87 maddelik tasarı, bankaları faiz dışında alacakları ücret, komisyon ve masrafları tüketici lehine koruyacak şekilde belirleme yetkisini BDDK’ya verirken, ayıplı mal, taksitli satışlar, ön ödemeli konut satışları, abonelik sözleşmeleri, tüketici haklarını ihlal edenlere ilişkin yaptırımlar konusunda düzenlemeler içeriyor.”

Ulaşabileceğiniz mail adresim : ahmet@ahmetkolcu.org

Sevgilerimle,

Ahmet Kolcu

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Networking Neden Önemlidir ?

Networking neden önemlidir? Networking kelimesini, bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmak olarak tanımlıyorum. …

Bir Yorum

  1. Kredi Borçları

    Teşekkürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir