Anasayfa / Kişisel Gelişim / Düzenli Gelir Ne Değildir ?
duzenli-gelir-ne-degildir

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir kağıt ve kalem alıp "düzenli gelir" denilince aklınıza gelen meslekleri veya faaliyetleri bir liste halinde yazmanızı istiyorum . Bu yazıyı okuduktan sonra düzenli gelir ile aklınızda olanların ne kadar doğru olduğunu saptayabilirsiniz. Düzenli gelir ; Herhangi bir faaliyet , etkinlik veya yaptığınız iş ile ilgilendikten sonra o işten size o iş içinde etkin olmadığınız zamanlarda bile gelir getirmesi demektir.   Bu kısa açıklamadan sonra sizlere kağıtlarınıza yazdığınız iş veya meslek gruplarının çoğunun düzenli gelir sağlamadığını göstereceğim. Mesela , en iyi mesleklerden biri olarak görülen doktorluğu…

Düzenli Gelir Hakkında

Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir kağıt ve kalem alıp “düzenli gelir” denilince aklınıza gelen meslekleri veya faaliyetleri bir liste halinde yazmanızı istiyorum . Bu yazıyı okuduktan sonra düzenli gelir ile aklınızda olanların ne kadar doğru olduğunu saptayabilirsiniz.

Düzenli gelir ; Herhangi bir faaliyet , etkinlik veya yaptığınız iş ile ilgilendikten sonra o işten size o iş içinde etkin olmadığınız zamanlarda bile gelir getirmesi demektir.

duzenli gelir
duzenli gelir

 

Bu kısa açıklamadan sonra sizlere kağıtlarınıza yazdığınız iş veya meslek gruplarının çoğunun düzenli gelir sağlamadığını göstereceğim.

Mesela , en iyi mesleklerden biri olarak görülen doktorluğu ele alalım. Doktorlar yüksek tahsillerinden sonra bir hastanede çalışmaya başlarlar ve orada kaldıkları müddetçe ortalama düzeyin üzerinde maaş alırlar. Maaş kelimesini vurguladım çünkü maaşın anlamı sattığın zamanın karşılığında elde ettiğin gelir demektir. Bu tanım da kesinlikle düzenli gelir tanımına girmiyor. Neden mi? Çünkü , zamanı karşılığında aldığın ücreti , zamanını vermediğin zaman alamayacaksın.Yani , çalışmayı bıraktığın zaman artık gelir de sana gelmeyi bırakacak. Şimdi aklınızdan geçenleri tahmin edebiliyorum , peki ya emeklilik??? diyor gibisiniz.Bende bu soru üzerine çok gülüyorum. Bu soruyu sorduktan sonra şu noktaya biraz yoğunlaşmanızı istiyorum ki neden güldüğümü anlayasınız; Türkiye’de yaş ortalaması  73.6 (2008-TUİK) ve resmi olarak 60 yaşında (aslında 63-64) emekli oluyorsunuz. Geriye ortalamayı baz alırsak ömrünüzden 13 yıl kalıyor . Maaşlı olarak çalışan biri zaten 40’ından sonra yaşlılık semptomlarını göstermeye başlıyor ki 60 yaşına geldiğinde emeklilik maaşı(!) ile yapacak hiçbir enerjisi kalmıyor -gerçi çalışırken de kazandığı parayı harcayacak zamanı olmuyor ya neyse – dolayısıyla emeklilik denilen kavramı hiçbir zaman tam manasıyla yaşayamıyor. İşin diğer kısmı emeklilik ve sosyal güvenlik sigortası belli bir düzende olması gerekiyor yani emeklilik yaşı hiçbir ülkede düşmüyor hatta ve hatta giderek artıyor buna karşın yaş ortalaması tüm dünyada giderek azalıyor.Şimdi neden güldüğümü anladınız mı ?

Peki bu kadar insan yanlış mı yapıyor ?

Hem hayır hem evet. Bu kadar insan yanlış mı yapıyor bu cevap bugün için geçerli olduğuna göre evet yanlış yapıyor.Bundan 30-40 sene sorulmuş bir soru olsaydı hayır derdik elbette,peki arasındaki farklar neler ?

1950-1960 lı yıllarda  tüm dünyada sanayi hızla artıyordu ve o zamanlar kas gücüne gerçekten ihtiyaç vardı insanlar bir fabrikada çalışan biri olsa bile çalıştığının emeğini alabiliyordu çünkü kas gücüne ihtiyaç var. Daha sonra hizmet sektörü sanayinin yerini aldı peki sizce şimdiki durum nasıl ? 2000’li yıllardan itibaren büyük bir ivme ile değişiyoruz ; Teknoloji herşeyi değiştiriyor değil mi ? Çünkü artık bilgi çağındayız. Dediğim dönemlerdeki trend olan mesleklere bir göz atın ve hangi mesleğin bugun hala ayakta olduğuna siz kendiniz karar verin . Teknoloji ile yüzlerce hatta binlerce insanın yapamadığı şeyi artık bir makine yapabilir hale geldi.Hal böyle iken bir fabrika sahibi veya bir işveren yüz kişinin masraflarıyla ,işe alım-çıkarım işleriyle,işi öğretimleriyle uğraşmak yerine hiçbir şikayeti olmayan gece gündüz çalışabilen dinlenme istemeyen bir makine almayı tercih etmez mi ?

Dediklerimi anlamanız için multi-milyoner ve Amerika’da kitabı bestseller olan yazar  Randy Gage’e ait bir videoyu sizinle paylaşmak istiyorum lütfen dikkatli bir şekilde dinleyiniz demek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız.

Yukarıda verdğim videoya bir örnekte ben vermek istiyorum . Bugün Türkiyede binlerce benzin istasyonu ve orada çalışan onbinlerce benzin pompacısı var şuanda benzin pompacısı olarak avrupada herhangi bir ülkeye çalışmaya gitseniz çalışamazsınız çünkü avrupa ülkelerinde benzin pompacısı yok ! Yakında bu Türkiye’de uygulandığında ne mi olacak ? Binlerce hatta onbinlerce benzin pompacısı işsiz kalacak.

Saatini Para Karşılığında Satmanın Neresi Yanlış ?

Hangi mesleği seçtiğiniz hiç önemli deği – ister doktor,avukat,öğretmen,mühendis olun- sadece çalışırsanız ve sadece çalıştığınızda para kazanırsınız , bu demektir ki çalışmayı bıraktığınızda ,geliriniz durur.Saatinizi para karşılığında satmanın stratejsi budur.

Size para kazanma stratejilerini öğreten kişilerin parayı hiç anlamadıkları ortada, değil mi ?

Düzenli Gelir Nedir ve Nasıl Sağlanır ?

Yukarıda zaman karşılığında verilen ücretli işlerin düzenli gelir olmadığını söyledim ve buna göre dünya popülasyonunun %96’sı düzenli gelir sahibi değil. Peki başka gelir elde etmenin yolları var mıdır ?

Gelir elde etmenin stratejisi 3 kısıma ayrılır:

 1. %96’lık kesim saatini para karşılığında satar : Bu para kazanmak için bir yoldur ama en iyi yol değildir.
 2. %3’lük bir kısım para kazanmak için yatırım yapmaktadır : Bu düşünceyle sürekli ve uzun vaadede gelir getirecek yatırımlar yapmak akıllıcadır.
 3. %1’lik kısım başka insanların çabalarıyla kendi çabalarını katlamaktadır (Zaman Kaldıracı):

Gerçek şu ki Dünyanın %96 lık kısmı , paranın ne olduğunu ve nasıl kazanıldığını bilen  %1 lik kısım için çalışmaktadır.

Düzenli Gelir Elde Etmenin Kaynaklar

 • Kitap,CD,film satışlarındaki gelir ortaklığı,
 • Sahip olunan bir emlaktan gelen kira geliri,
 • Hisse senedi,
 • Yatırım fonu,
 • Köprü geçiş ücreti ( tabii köprü sizin olsaydı)
 • Petrol kuyusu geliri,
 • Ağ Pazarlama geliri

Yukarıdaki listeye baktığınızda sadece biri hariç diğerleri yüksek yatırım gerektiren kaynaklar olduğunu göreceksiniz. Bu tek düşük yatırım gerektiren ve en az riski olan kaynak ise Ağ Pazarlama ( Network Marketing ) dir.

düzenli gelir
düzenli gelir

Ağ Pazarlamanın Avantajları:

 • İlk başta yapılan yatırım çok azdır . (Genelde 1000$’ın altındadır )
 • Risk faktörü çok azdır.
 • Masraflar minimumdur.
 • Evinizde pijamalarınızla çalışabilirsiniz
 • Çalışacağınız saatleri siz belirlersiniz
 • Siz çalışmayı bıraktığınızda veya tatildeyken bile geliriniz gelmeye devam eder
 • Erken emekli olma imkanı
 • Yeni insanlarla tanışma

Pekiştirmek için Robert Kiyosaki’nin şu videosunu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Sevgilerimle,

Ahmet Kolcu

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Her Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap

Makale Başlıkları1 Girişimcinin Okuması Gereken 4 Kitap1.1 1. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı1.2 2.Süpermen Türk Olsaydı …

Bir Yorum

 1. Ayrıntılı bilgi için Teşekkürler. Yazılarınızı Takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir