13 Temmuz, 2020, Pazartesi
Anasayfa / network marketing / Network Marketing Nedir ?

Network Marketing Nedir ?

Network Marketing Nedir ?

 Bu aralar herkesin sıklıkla bu soruyu sorduğunu farkettim ve bu sorunun cevabını siz değerli okurlara çok net bir şekilde ifade edeceğim.

Bire bir çevirisine baktığımızda Network Marketing ; Ağ Pazarlama olarak çevrilir.Bu terimi daha da açarsak , ticaretini yaptığın ürünü oluşturduğun ağ sayesinde pazarlamaktır. Akıllara hemen şu soru gelecektir : Gazete,dergi,internet ve televizyon gibi geniş çaplı bir medya varken neden ağ kurup ürünü pazarlayayım ki ?

Sorunuzda çok haklısınız , neden insanlar ağ kurup ürünü pazarlasın ki ? Neden şirketler bu yola başvursun ?

Aslında sorunun cevabı çok basit ve hepimiz bunu gayet iyi biliyoruz. Ben size örnekle anlatarak sorunun cevabını zaten bildiğinizi göstermek istiyorum. Televizyonlarda veya internet sayfalarında firma sahiplerinin hepsi aynı kategorideki ürününe “En Kalitelisi Biziz” imajı veriyor. En basit bir deterjan reklamında bile Ariel , kendi markasını diğerleriyle karşılaştırıyor sonuçlarına göre en iyisi onlar , aradan fazla geçmeden OMO kendi markasını diğerleriyle karşılaştırıyor sonuçlara göre tabii ki en iyisi OMO , hakeza yayınlanan her marka diğerlerine göre en iyisi imiş gibi lanse ediliyor. Peki hepsi iyi ise kim bu diğerleri  ? 🙂 Ve siz hangisine itibar ediyorsunuz ? 🙂
Bu durumda kimse reklamlara itibar etmiyordur ve etmezde  hatta dalga geçenlerin sayısıda azımsanmayacak kadar çok .
Bizler daha çok o ürünü daha önceden kullanmış birine  veya o ürün hakkında detaylı bilgiye sahip birisine danışarak tercih hakkını birisinden yana kullanırız.Alacağımız ürün elektronik bir cihaz ise ,elektronik cihazlardan anlayan ve teknolojiyi yakından takip eden birine danışırız veya direkt kullanan birine şu şekilde sormaz mıyız : “Merhaba ,bu ürünü sen kullanmıştın bende almak istiyorum sence almalımıyım,tavsiye eder misin ?” Arkadaşınız  size ; ” Evet kullandım ve hala kullanıyorum çok memnunun hiçbir problem yaşamadım ,gönül rahatlığıyla kullanabilirsin” dediğinde siz de koşa koşa o ürünü alırsınız 🙂 Bu tabloya bakıp kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum , Siz tavsiye edilen ürünü alınca ,rakip firmaların ürün reklam paraları ne oldu ?
Cevabınızı duyar gibiyim ; ÇÖP 🙂

Bu örneğe ek olarak şu bilgiyi de sizle paylaşmak istiyorum ; dünyada en iyi reklam türü Word of  Mouth ( Kulaktan kulağa) olan reklam türüdür. Yani tavsiyeye dayalı reklam türüdür. Hal böyle iken , ürün piyasaya sunacak şirketler reklamlara milyarlar dolar harcamak yerine bu rakamı ürününü kullanıp tavsiye eden kişilere vermek suretiyle ürününün satışını gerçekleştirirler.

Evet yanlış duymadınız , bir ürün tavsiye ettiniz ve arkadaşınızın o ürünü alması ile siz para kazandınız. Yani Network Marketing yaptınız 🙂 Ve istatistiklere göre Network Marketing sektörü dünyada en çok kazandıran ikinci sektör olma başarısına sahip ve ayrıca uzmanlara göre geleceğin en gözde mesleklerinden kabul ediliyor .

Nedeni de çok basit , her zaman yaptığımız “tavsiye etme” işlemini yapıyoruz ve üstüne para veriyorlar . 🙂

Yazımın konu başlığı olan ” Network Marketing Nedir ” sorusunun yanıtını öğrendiğinize göre gelecek yazılarımda bu konun ayrıntılarından bahsedeceğim. Beni izlemeye devam edin 🙂

Network Marketing Nedir ?  Bu aralar herkesin sıklıkla bu soruyu sorduğunu farkettim ve bu sorunun cevabını siz değerli okurlara çok net bir şekilde ifade edeceğim. Bire bir çevirisine baktığımızda Network Marketing ; Ağ Pazarlama olarak çevrilir.Bu terimi daha da açarsak , ticaretini yaptığın ürünü oluşturduğun ağ sayesinde pazarlamaktır. Akıllara hemen şu soru gelecektir : Gazete,dergi,internet ve televizyon gibi geniş çaplı bir medya varken neden ağ kurup ürünü pazarlayayım ki ? Sorunuzda çok haklısınız , neden insanlar ağ kurup ürünü pazarlasın ki ? Neden şirketler bu yola başvursun ? Aslında sorunun cevabı çok basit ve hepimiz bunu gayet iyi biliyoruz. Ben…

Review Overview

İmla Kuralları
Anlatım ve İfade
Yazı Düzeni
Konu Açıklığı
Konu Orjinalliği

Yazı Puanı

User Rating: Be the first one !

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir …

Bir Yorum

  1. Online İşini Kur

    Network Marketing dünyanın en çok kazandıran İş Sistemidir. Güzel paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir