13 Temmuz, 2020, Pazartesi
Anasayfa / network marketing / Network Marketing Yasal mı ?

Network Marketing Yasal mı ?

                  Merhaba arkadaşlar daha önce size “Network Marketing nedir” adlı makale ile network marketing hakkında kısa bir bilgi vermiştim.Bu yazımda da sizlere en çok karıştırılan konu olan network marketing ve illegal yapılar hakkında bilgi vermek istiyorum .

Network Marketing , ilk olarak Amerikada hayata geçirildiğinde Hükümet bunun yasal olmadığı kanısına vararak Network şirketine dava açmış ve davanın sonucunda Network şirketi haklı (yasal) bulunarak davayı kazanmıştır. Bu tarihten sonra Network Marketing sektörünün yasallığından faydalanan bazı dolandırıcılar çeşitli ülkelerde – hemen hemen her sektörde olduğu gibi- bu sektördede işin içine hile karıştırmaya başlamışlardır. Peki ben hangi şirketin yasal olduğunu nereden bileceğim ? 

Bunun için yapmanız gereken şirket hakkında birkaç tespit edinmek. Eğer tespitlerinizde şirket yasalsa gönül rahatlığıyla girebilirsiniz ve hatta girmelisiniz 🙂

Bu tespitleri maddeler halinde size anlatacağım ;

1-Şirket Profili 

Size sunulan Network Marketing teklifinde , şirketin finansal kararlılığına bakın.Eğer şirket en az 4-5 yıl süre zarfında faaliyet gösteriyorsa bu şirket yasaldır ve emekleriniz boşa gitmeyecektir.

Örneğin,Filipinlerde Network Marketing şirketlerinin çoğu 1 yıl içerisinde veya 1 yılda kapanırlar . Sebebini az çok tahmin etmişinizdir 🙂

Bunun yanında sizlere tavsiyem,şirketin yöneticisinin veya size sunan kişinin veya Türkiye temsilcisinin önceki deneyimlerini araştırın.

Kimmiş bunlar ?

Amaçları neymiş ?

Misyon ve Vizyonları neymiş ?

TV veya Radyo kayıtları var mı ?

Takım arasında bütünlük var mı ?

Bu soruların yanıtnı aldıktan sonra size teklifi sunan kişinin sizi eğitmek ve bu işte LİDER konumuna getirmek amaçlı mı çalışıyor yoksa sadece işe almak için mi,bunu tespit edin.

Ve bunların yanında Şirketin uluslararası alandaki konumuna bakın.Dünya çapında gelişmişler mi ? bu soruyu mutlaka sorun,evet şuanda uluslararası çalışmak istemiyor olabilirsiniz ama network marketing organizasyonunuz büyüdüğü zaman mutlaka açılma ihtiyacı hissedeceksiniz.

2-Ürün Tazminatı ve Komisyon Planı

Bir işe gireceğiniz zaman mutlaka ücret durumunu ve iş garantisini sorgularsınız. Network Marketing işinde de mutlaka size sunulan teklife bakın.

Aldığınız ürüne,garanti veriliyorsa ve bu ürün piyasada kullanılan bir ürünse şirket bu testi geçmiş demektir.

Gelelim komisyon planına , komisyon planları her network şirketinde çeşitlilik göstermektedir. Size sunulan teklife bakınız , eğer size üründen komisyon alacağınızı söylüyorlarsa bu testten de geçmiş demektir . Eğer siz birilerinizi üye yapınca ödeme yapıyorlarsa ordan olabildiğince hızla uzaklaşın.

 

3-Ürün

Şirketin size sunduğu ürün ya piyasa değerinde ya da piyasa değerinin altında ve buna ilaveten  parayı geri verme garantisi sunmalıdır.

Ürün kullanılabilir bir ürün mü ? Piyasa da eşi benzer veya daha önce kullanmış birileri var mı ? Bu sorularının yanıtını aldıktan sonra ürünün patent dumunu kontrol ediniz.

Ürün mutlaka tüketiciler tarafından alma sebebi olan bir ürün olmalı.Örneğin , ” Ben bu X ürününü bu firma olmasa bile alırmıydım ?” Eğer cevabınız evet ise , doğru yoldasınız.

Ürün eğer piyasa değerinin çok üzerinde ise  ordan olabildiğince uzaklaşın.

 

4-İş Eğitimi

En sevdiğim kısım bedava eğitim:)

Robert Kiyosaki, ” İş Okulu” adlı kitabında , network marketing sektörünün en önemli gizli değerlerinden birinin Yaşam değiştiren bir iş eğitimi olmasından bahsetmektedir.

Eski klasik iş sektörlerine ileri düzey  kişiler sizlerin o işte yükselmenizi veya sizi eğitip sizinde başka bir ticari mekan açmanızı istemezler.Network Marketing şirketi ise , sizleri hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda başarılı olmanızı isterler ve eğitimcileri tarafından bu eğitimi bedava verirler.

Network Marketing liderleri ; başarıya giden yolları , liderlik eğitimleri ,insanların yetenekleri hakkında eğitimleri,korkuyu yenme eğitimleri,hedef belirleme ve daha bir çok bilgiyi sizlere öğretirler.

Eğer size işi sunan kişi bunlardan bahsediyor ve kendini bu konuda kanıtlamış biri ise işe girebilirsiniz aksi takdirde bu iş yasal bir iş değildir.

5-Marketing Sistemi 

En sonuncusu ve en önemlisi , mutlaka ama mutlaka Network Marketing şirketinin  marketing sistemini inceleyin.

Marketing sisteminden kasıt , ürünü sunabileceğiniz sistemdir. Eğer size anlatılan sunumda şirket ülke çapında veya dünya çapında bir şirket ise , ürünü satabileceğiniz kişi yelpazeside o denli büyük oalcaktır..

 

 Eğer bir Network Marketing şirketine dahil olacaksanız veya içinde iseniz bu 5 maddeyi sorgulayın , beş madde sonunda tatmin iseniz işe girin çünkü Network Marketing sektörü hayallerinize onları sınırlamadan ulaşabileceğiniz en etkili sektördür.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir …

Bir Yorum

  1. Gerçekten müthiş bir sektör ama,dikkat edilmesi gereken çok ince noktalar var,araştırmaları ve eğitimleri iyi alıp firma seçiminde çok dikkatli olmak gerekmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir