Anasayfa / network marketing / Networking Neden Önemlidir ?
networking neden önemlidir

Networking Neden Önemlidir ?

Networking neden önemlidir? Networking kelimesini, bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmak olarak tanımlıyorum. İş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan networkingin önemi her geçen gün artmakta. Bu önem hem şirketler için hem de bireyler için geçerli. Networking kavramı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlansa da aslında aktif olarak kullanıyoruz. Yaptığımız işlerde, sosyal ilişkilerimizde networking önemli bir yer tutuyor.Bağlantılarımız, tanıdığımız insanlar ve bu süreçte yaptığımız çalışmalar networking kavramını oluşturuyor. Bağlantılarımız kadar güçlüyüz 1967 yılında Stanley Milgram tarafından bir teorem ortaya atıldı. Bu teoreme gore herkes birbirine altı kişi uzaklıkta. 6 aşamadan sonra herkes birbirini tanıyor. Bu teoremin en fazla geçerlilik…

Review Overview

Konu Açıklığı
Anlatım ve İfade
Konu Trend Düzeyi
Yazım Kuralları

User Rating: Be the first one !

Networking neden önemlidir?

Networking kelimesini, bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmak olarak tanımlıyorum. İş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan networkingin önemi her geçen gün artmakta. Bu önem hem şirketler için hem de bireyler için geçerli.

Networking kavramı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlansa da aslında aktif olarak kullanıyoruz. Yaptığımız işlerde, sosyal ilişkilerimizde networking önemli bir yer tutuyor.Bağlantılarımız, tanıdığımız insanlar ve bu süreçte yaptığımız çalışmalar networking kavramını oluşturuyor.

Bağlantılarımız kadar güçlüyüz

networking neden önemlidir
networking neden önemlidir

1967 yılında Stanley Milgram tarafından bir teorem ortaya atıldı. Bu teoreme gore herkes birbirine altı kişi uzaklıkta. 6 aşamadan sonra herkes birbirini tanıyor. Bu teoremin en fazla geçerlilik kazandığı günleri yaşıyoruz.

Sosyal medyanın etkisiyle aslında birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu  görüyoruz. Bağlantılarımızı, ağlarımızı, ortak tanıdıklarımızı daha net görüyoruz. Bu da networkingin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada önemli bir detayı da eklememiz gerekiyor. Bağlantılarımız hayatımızı ciddi oranda etkiliyor. Yani geçmiş başarı ve başarısızlıklarınızı incelediğimizde, çevremizdeki insanların etkisini net bir şekilde görüyoruz. İstesek de istemesek de çevremiz hem başarımızı hem de hayat kalitemizi etkiliyor. Bu yüzden kimi tanıdığımız, kimle bağ kurduğumuz hayati derecede önemli.

İnsanlardaki genel eğilim, yaptıkları işlerde ilk önce en yakınlarına gitmektir. Bir iş yapacağınız zaman o işi yapabilecek insanları araştırmaya önce tanıdıklarınızdan başlarsınız. Bu hepimiz için geçerli. İşte bu yüzden bağlantılarımız kadar güçlüyüz. Bağlantılarımız hayatımızı kolaylaştırıyor. Daha fazla iş yapmamızı ve daha iyi yerlere gelmemizi sağlıyor. O yüzden bağlantılarımız hayatımız için çok önemli.

Networking güven verir

networking-guven-verir

Networkingin en önemli faydalarından biri karşı tarafa güven vermesidir. İş hayatında ve sosyal hayattaki ilişiklierin temelinde güven faktörü yatar. İnsanlar ilk başta güven problemini aşmaya çalışırlar. Güvendikleri insanlarla daha rahat çalışırlar. Daha iyi sonuçlar elde ederler.

Networking sayesinde güven sorununu aşarsınız. Tanıdığınız insanlar sizi başkalarına referans olarak gösterirler. Siz başkalarına referans olursunuz ve iletişiminiz daha güçlenir. Güven üzerine kurulan ilişkiler daha sağlam ve uzun soluklu olur

Networking vizyon katar
Çevremizdeki insanlar, iletişim içinde olduğumuz insanlar vizyonumuzun önemli bir kısmını oluşturur. Biz onlardan etkileniriz, onlar da bizden etkilenirler. Bu şekilde bir vizyon alışverişi yapmış oluruz.

Çevremizdeki insanlar sayesinde yeni şeyler öğrenir, yeni şeyler duyarız. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluruz. Bir işin nasıl daha kolay yapılacağını öğreniriz. Hayata bakış açımız ve vizyonumuz genişler. Tabii çevremizdeki insanlar donanımlı, kendi geliştirmiş insanlardan oluşuyorsa bu geçerlidir. Tersi durumda çevremizdeki insanlar bizi kötü etkiler. Belki de birçok hata yapmamıza neden olurlar. O yüzden çevremizdeki insanları iyi seçmeli ve doğru insanlara emek vermeliyiz.

Networking güvende hissettirir
Networking karşı tarafa güven vermesinin yanında insanı güvende de hissettirir. Bağlantılarınız güçlü ve doğru insanlarsa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bir projeye başladığınızda, bir karar verdiğinizde adımlarınızı güvenle atarsınız. Çünkü bir sorun yaşadığınızda size yardım edecek, destek olacak insanlar vardır.

Bir karar verirken kime danıştığımız o kararın kalitesini önemli oranda etkiler. Doğru insanlar, doğru şekilde yönledirirler. Ve genelde kararların sonuçları isabetli olur. Doğru kişilerle kurulmuş bağlantılar insanın elini güçlendiren,  geleceğe güvenle bakmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Networking süreçleri hızlandırır.
Bir işe,  projeye başladığınızda bağlantılarınızın gücü o projenin bitiş süreci için önemli bir göstergedir. Bağlantılarımız, tanıdığımız insanlar sayesinde birçok sorunu daha hızlı çözeriz. Kararlarımızı daha hızlı alırız. Bir konuda sorun yaşadığımızda çevremizde bize destek olabilecek insanları görürüz. Bu da sorunların daha hızlı şekilde çözülmesini sağlar.

Networking güncel tutar
Her insan ayrı bir dünyadır. Dinlemeyi bilen, farkındalık sahibi insanlar her tanıştıkları insandan yeni şeyler öğrenirler. İnsanlarla sürekli etkileşim içindeyiz. Bu etkileşim sayesinde sürekli yeni bilgiler duyuyoruz. Yeni konular öğreniyoruz. Bu da gelişmeleri daha yakından takip etmemizi sağlıyor.

Dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Bu değişime uyum sağlamak için networking önemli bir araç. Networking sayesinde gelişmeleri takip ediyoruz. Biz bir konuyu gözden  kaçırsak bile, bir arkadaşımızın bilgi vermesi ile o konu hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. O yüzden doğru şekilde yapıldığında networking insanı güncel ve canlı tutan, tazeleyen önemli bir faaliyettir.

İnsan sosyal bir varlık. En önemli ihityaçlarından biri sosyalleşme. Sosyalleşme sayesinde hayatını devam ettirip, işlerini gerçekleştirir. Sosyalleşme, networking kavramının önemi ortaya çıkarıyor. Tanıdığımız insanlar bizi önemli oranda etkiliyor.  Çevremizdeki insanların kalitesi, hayatımızın kalitesini önemli oranda etkiliyor.

Başarılı  ve mutlu olmak istiyorsak çevremizdeki insanları özenle seçmeliyiz. İlişkilerimizi güçlü tutmalıyız. Çevremize dikkatle baktığımızda, başarılı insanların çevrelerinde başarılı insanların olduğunu görürüz. Başarısız insanların ise arkadaşları, çevrelerindeki insanların çoğu da başarısızdır. Ve bu durum tesadüf değildir.

Kaynak : http://www.markafikirleri.com/yazi-detay-180-networking_neden_onemlidir

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir …

Bir Yorum

  1. Hep deriz ya, arkadaş ya paran olacak yada eçvren diye, işte çecre dediğimiz şey networkümüzdür. Networking ise bu çevreye sahip olma, genişletme ve daha efektif kullanma çalışmalarıdır. Değerli Ahmet Bey’in de yazıda belirtiği gibi; kesinlikle “networkümüz kadar güçlüyüz”.
    Daha fazla şeyler yapmak ve daha da ilerlemek için networking yapmamaız ama bunu kişiliğimizin, hayatımızın ve iş yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmemiz çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir