Anasayfa / network marketing / Saadet Zinciri Nedir ?

Saadet Zinciri Nedir ?

Saadet Zinciri Nedir ?

Saadet zinciri, 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış bir para kazanma sistemi olan piramit sistemin Türkiye’deki ismidir. İngilizce “pyramid scheme” olarak adlandırılır. Klasik çok katlı pazarlama sisteminden yola çıkarak oluşturulmuştur. Ağ pazarlama veya bir diğer adıyla çok katlı pazarlamanın aksine bir hizmet veya ürün sunulmamaktadır.

 

pyramid-scheme
saadet zinciri nedir

Para Kazanma ve Sistemin İşleyişi

Bu tarz para kazanma sistemlerinde mutlaka katılım ücreti bulunur. İnsanlara hayal satarak katılım ücretleri bir havuzda biriktirilir. Ortada sunulan ne bir ürün ne de bir hizmet mevcuttur. Katılım cüreti olmayanların da kılıfı ürün satın almalarıdır.Ürün satılan firmalarda satılan ürün kullanılsın veya kullanılmasın firmanın umrunda değildir,daha önceki makalelerimde de belirttiğim gibi bu firmalar kendilerine saadet zinciri damgası yedirtmemek yasal saadet zinciri adı altında yollarına devam edebilmeleri içinsatışların devam etmesi için tüm sorumlulukları distribütörler üzerine atarlar .Katılan insanlar neye para verdiğini bilmezler çünkü ürün hakkında eğitim vermezler ,veremezlerde . Çünkü sisteme ilk giriş yapan insanda para kazanma hırsıyla sadece satış yapıp geçmekte ve aldığı insanlara bu taktiği söylemektedirler. Bu şekilde yapılan iş saadet zincidir . Çünkü sisteme kayıt olmak için para vermek ile kullanmadığı kullanmak istediği ama kullanmayı bilmediği ürüne para vermenin arasında hiçbir fark yoktur.

Türkiye’de Piramit Sistemler

Türkiye’de daha önce Quest olarak bilinen firma bu damgayı yiyenlerin ilk başıdır. Bununla beraber Mega Holdings yukarıda belirttiğim ikinci kategoriye giren saadet zinciri firmasıdır. Mega Holdings ürünü olan hosting paketi hem fahiş fiyata satılmakta olup hem de ürün hakkında bilgilendirme verilmemektedir. Ayrıca saadet zincirinde olduğu gibi kazanç sadece ve sadece organizasyon kurarak para kazanma fikrine dayalıdır.

 

Yasallık

Bu tarz ürün ve hizmet satışının olmadığı piramidal (titan, saadet iznciri, pyramid scheme) sistemler dünyanın bir çok yerinde ( Amerika, Avrupa ülkeleri ) ve ülkemizde yasaktır.

Ağ Pazarlama vs. Saadet Zinciri

Birbirleriyle şekil itibari ile birebir aynı olan ama içerik olarak benzerlik dahi göstermeyen, birbirleriyle karıştırılan iki sistem. Ağ pazarlama eğer iyi incelemezseniz saadet zinciri ile karıştırılabilecek bir ticaret modeli.

  • Öncelikle ağ pazarlamada, sunulan ve kullanılan ürün ya da hizmet vardır. Saadet zinciri ürün  ya da hizmet içermemektedir.
  • Ağ pazarlama bir ticaret modelidir.
  • Binary Kurgusu vs. gibi sistemlerle adil kazanç elde etmeyi ve emek sarf etmeyi gerektirir. Sistemin sağ ve sol olmak üzere dengeli gitmeside önemlidir. Bu dengeden dolayı en üstteki kazanır düşüncesi de ortadan kalkmış olur.

 

saadet-zinciri-mantığı
saadet-zinciri-mantığı
  • Organizasyon kurarak satış yapma fikri üzerine kuruludur.
  • 50’li yıllarda ortaya çıkmış ve tamamen yasal bir sektördür.

Sembolik ürün olan bazı saadet zincirleri de bulunmaktadır,Mega Holdings örneği buna en ideal örnektir.. Bu yüzden bu ürünün fahiş fiyatlara satılıp, satılmadığı da mühimdir.

Soru ve Görüşleriniz için,

Mail : ahmet@ahmetkolcu.org

Sevgilerimle,

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Düzenli Gelir Ne Değildir ?

Düzenli Gelir Hakkında Düzenli gelir  nedir ne değildir bunları anlatmadan önce siz okuyucularımdan elinize bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir