Anasayfa / network marketing / Yeni Nesil Saadet Zinciri : Mega Holdings
mega holdings nedir

Yeni Nesil Saadet Zinciri : Mega Holdings

Yeni Nesil Saadet Zinciri : Mega Holdings

TÜRKİYE’de ‘Mega Holding’ çatısı altında kurulan yeni nesil saadet zinciri, ‘web’ sitesi satarak piramit pazarlama sistemini uyguluyor. Son 6 ayda 35 bin kişiye 70 milyon liralık satış yapılan bu zincir için hukukçular ‘Dolandırıcılık’ yorumu yaparken, şirket yetkilileri ise web sitesi sattıklarını vurguluyor.

TÜRKİYE’nin 90’lı yıllarda Kenan Şeranoğlu’nun kurduğu ‘Titan’ ile tanıştığı ‘saadet zinciri’ bu kez internet üzerinden ortaya çıktı. Hong Kong merkezli bir şirketin en güçlü ağı Türkiye’de faaliyete geçti. Ortada ‘ürün’ olarak satılan bir web sitesi var. Ancak piyasanın dört katı bir fiyata. Ağa dahil olan kişiye, web sitesinden çok, kuracağı pazarlama ağı sayesinde nasıl para kazanacağı anlatılıyor. Ürün, yeni müşterilere satıldıkça yukarıdan aşağıya herkes para kazanıyor. Son 6 ayda 35 bin kişiye 70 milyon liralık ürün satıldı.

Mega Holdings Dört Kat Daha Pahalı

Şirketin sattığı web sitesi altyapısı, herhangi bir sunucu ve alan adı satan platformlardan daha ucuza alınabiliyor. Gold paket kapsamında 5 farklı alan adı uzantısı paketinin yıllık fiyatı 60 lira civarında. Sunucu masraflarının ve site tasarımının toplam fiyatı ise yaklaşık 100 liradan satılıyor. Yani yıllık paket fiyatı 700 lira olan bir ürünü tüketicilerin 160 liraya mal etmesi mümkün. İki bin TL’ye satılan Diamond paket ise toplamda 500 ile 550 liraya satın alınabiliyor. Söz konusu şirket, sunucularını Malezya ve Avrupa’daki veri merkezlerinde kendisi yönettiği için maliyetlerini daha da düşürebiliyor. Böylece Mega Holdings’in sattığı web sitesi paketleri, kullanıcıların dışarıdan satın alması durumunda dörtte bir fiyatına mal edebiliyor. Özellikle sitelerin altyapı ve tasarım kalitesi ise verilen servisin ucuza mal edildiğini kanıtlıyor.

HUKUKTA YERİ YOK

yeni nesil saadet zinciri
yeni nesil saadet zinciri

YENİ Türk Ticaret Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise, uygulanan sistem için “Bu hileli bir pratik ve bir uygulama… Ticaret Hukuku’nda bunun hiçbir yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık” yorumunda bulundu. Av. Çağrı Çetin ise, ürün olarak gösterilen web sitesi satışının ticari maske oluşturma amacı taşıdığı iddiasında bulunarak “Piramit bir sistem şeklinde, saadet zinciri faaliyeti içerisinde olanlar nitelikli dolandırıcılık suçu işliyor. Piramit satış sisteminde belli bir ürün satışı söz konusuyken saadet zincirleri ise işleyişlerini sadece para akışıyla sağlıyor. Bu işleyiş dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşmasına zemin hazırlıyor. Bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle suçun gerçekleşmesi dolandırıcılık suçunun nitelikli halinin oluşturur” dedi.

 

TÜRK HUKUKUNDA SAADET ZİNCİRİ

CEZA Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar, uygulanan sistem için “Dolandırıcılık” yorumunda bulunarak anılan eylemin, Türk Ceza Kanunu 157. maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin gün de adli para cezası gerektirdiğini kaydetti. Prof. Dr. Bayraktar benzeri olaylardan birinin 1990’lı yıllarda ortaya çıkan Titan Saadet Zinciri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu tür eylemler Türk Hukuku’na ‘Saadet Zinciri’ olarak geçti. İlk uygulaması 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştı. 1996’da ise Titan Saadet Zinciri ortaya çıktı. Her iki olayda da bütün gruptakiler cezalandırıldı. Dolandırıcılıktan ceza aldılar. Üstelik Titan’dakiler her bir eylemden ayrı-ayrı ceza aldılar. Bu sitemin 4., 5. halkasına indiğinizde, hele daha sonrasına gittiğinizde buradakilerin para kazanması mümkün değil. Bu açıdan konu dolandırıcılıktır. Olay Türk Adliyesi’nin önüne geldiğinde, Titan’da olduğu gibi aynı şekilde karar verilebilir.”

Buna benzer yazı için  bu konuya : http://ahmetkolcu.org/network-marketing/mega-holdings-yasal-mi/ bakabilir veya

benimle iletişime geçebilirsiniz.

Mail : ahmet@ahmetkolcu.org

Hakkında ChemisTRaP

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

Networking Neden Önemlidir ?

Networking neden önemlidir? Networking kelimesini, bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmak olarak tanımlıyorum. …

6 Yorumlar

 1. kardeşim bişey soracağım mega holdıngsin yanlış olduğunu 16 ay çalıştıktan sonra mı anladın ? ben 2 aydır işin içindeyim ve doğru bi karar verdiğimi düşünüyorum, bütün yazılarına göz gezdirdim, ama bu soru takıldı aklıma 16 ay bu işi yaptıktan sonra nasıl bu işi yapmayın diye biliyorsun.. onu anlamadım..

 2. emre yıldız

  o web sitesinide mega holdings den mi Aldın Ahmet KOLCU 😀 😀

 3. emre yıldız

  Dogru söyle Ahmet KOLCU sen hangi şirkete calısıyosun da mega ya karşı bu kadar dolusun.. kaç para veriyolar sana 😀

  • http://emreeyildiz.net/ kadar saçma sapan bir websitem omadığına göre ordan almamışım demektir değil mi?

   He doğru ya siz onu bile anlayamayacak kadar cahil ama sanki interneti siz bulmuş kadar da atıp tutuyordunuz değil mi ? Nasıl da unutmuşum…

   Ben değil ama, senin gibi embesilleri doldurup doldurup piyasaya salıyolar ya işte ona acıyorum…

 4. Türk Milleti cok Aptaldir.
  Yukaridaki yazilari okuyunca iyice farkina variyorum.
  Ben Alamanyada yasiyorum ve bu isi sadece ahmetkolcu.org u okuyarak ögrendim.
  Mega Holdings gibi Kicima Sopa girmesi gerekmiordu.( Ve bu arkadaslar hala Sirketin arkasinda durabliyorlar anlayamiyorum.)
  Senin Blog dan okudugum ve yaptigim site örnekleri.

  http://www.fix-t.de
  http://www.aloavukat24.de
  http://www.checker24.tv
  http://www.tümence.de
  http://dusseldorfulkuocaklari.de/
  http://degi.tümence.de/
  http://www.sim-tel.de

  pek güzel degil acikcasi ama sizin poh dan sitelerden yüzbin kat iyidir.
  Sagol Ahmet Kolcu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir