Anasayfa / Wordpress / WordPress 3.9 Beta 1 Yayınlandı !
wordpress 3.9 sürümü

WordPress 3.9 Beta 1 Yayınlandı !

WordPress 3.9 Beta 1 Yayınlandı !

WordPress 3.9 Beta 1 sürümü bugün itibariyle test aşamasına başladı. Nisan ayında piyasaya sürülmesi beklenen WordPress 3.9 sürümünün daha kaliteli ve hedefi tam 12 den vurması için aşağıda belirttiğim yeni özelliklerin test edilmesine başlanıldı.

Wordress 3.9 Sürümünde yer alacak yenilikler :

 • TinyMCE görsel editörü güncellenecek. Görsel editör programı olan TinyMCE en son versiyonuyla sunulacak. Temizlik biçimlendirmesi için tetikte kalın . Ayrıca artık “kopyala-yapıştır” sistemi ile daha kolay yazılarınızı aktarabileceksiniz, mesela Microsof Word programından bir blok yazıyı kopyalayıp yapıştırdığınızda artık can sıkıcı hatalar ile karşılaşmayacaksınız. Bazı eklentiler ile görsel editöre bazı araçlar ekleniyordu ama artık buda olmayacak.
 • Yeni bileşen yöneticisi ile artık bileşenleri kaydetmeden nasıl göründüğünü önizleme yapabileceksiniz. Aynı zamanda header resmini önizleme (customizer) ekranından çıkmadan da düzenleyebilir, kırpabilir veya yenisini ekleyebilirsiniz.
 • WordPress 3.8 ile gelen yeni tema arayıcı kısmında artık tema yükleyici özelliğini eklenildi.
 • Galeri ( Ortam sekmesi ) artık bir canlı önizleme editörün içinde olacak.
 • Artık resimlerinizi direkt sürükle-bırak ile editörün üzerine bıakarak kaydedebileceksiniz.
 • Düzenlemelerin ve geliştirmelerin çoğu resim düzenlemeye yönelik iyileştirmeler oldu. Bir yazıya eklediğiniz resmi artık yeni bir pencere açarak üzerinde oynamalar yerine direkt olarak müdahil olabileceğiniz bir sistemde topladık.
 • Ses / Video oynatıcısı yenilenecek.

 

Wordpress 3.9 beta 1 sürümü şuan test aşamasında olup kesinlikle websitelerinizde kurmayınız. Eğer denemek amaçlı localhostta çalışmak isterseniz buradan wordpress 3.9 beta 1 sürümünü indirebilirsiniz veya bu eklenti ile test edebilirsiniz. Gördüğünüz eksikleri , hataları veya açıkları bu platformda ilgili konudan ihbar edebilirsiniz.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı !

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı ! WordPress 3.8.1 sürümü , 9.3 milyon defa indirilen wordpress 3.8 …

5 Yorumlar

 1. WordPress yeni sürümlerinde özellikle bazı güvenlik içeriklerine göre önlemler alacaklarını açıklamışlardı ancak bu sürümde de o önemli güvenlik açıkları ile ilgili adım atılmamış gibi görünüyor. İncelediğim kadarıyla da sürükle – bırak dışında önemli yeni bir özellik görünmüyor, çok fazla umutlu olmamak lazım.

  • Test etme fırsatım olmadı ama bu liste “en önemli değişiklik” listesi olarak lanse edildi bunun yanında farklı iyileştirmeler yapılacağından bahsedilmiş ama bu iyileştirmeler sanırım eklenti-wordpress arasındaki iyileştirmeler olsa gerek. Umarız güvenlik açıklarına dair biraz daha tedibrler getirilir.

 2. Evet, yani WordPress dünyanın en büyük kişisel blog altyapısı ve muhtemelen öyle kalmaya devam edecek ama güvenlik açıkları her zaman yumuşak karnı oldu WordPress’in. Umarım bu yönde de adımlar atarlar.

 3. Merhaba, WordPress’in eklentisiz video oynatma aracı var mı ki?

  • Evet mevcut, eğer sunucunuza bir video yüklerseniz veya direkt yazı ekleme ekranında Ortam Ekle kısmından video ekleyebilirsiniz ekledikten sonra standart bir video görüntüsü olacaktır. Bunu yeni sürümde geliştirecekler (miş).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir