Anasayfa / Wordpress / WordPress 4.0 Yenilikleri !
wordpress 4.0 yenilikleri

WordPress 4.0 Yenilikleri !

WordPress 4.0 Yenilikleri  !

Bildiğiniz üzere wordpress kendini sürekli güncelleyen ve bir çok geliştirici tarafından sürekli kontrol edilen bir sistem olup şuanda şablon, eklenti ve iş görme bakımından en iyi sistem ünvanını korumaktadır.  Wordpressin en son bakım sürümü olan 3.9.2 yayınlandıktan sonra yeni ana güncel versiyon olan wordpress 4.0 için geliştirmeler başlamıştı. Temmuz 2014 içerisinde dağıtıma ve kontrole sürüken beta versiyonlarından sonra şimdi wordpress 4.0 yayına girdi. Güncelleme ekranında bu güncelleme mevcut olmayanlar sabredip gelmesini bekleyebilir veya wordpress.org adresinden son sürüm olan wordpress 4.0 versiyonunu indirip manuel olarak güncelleyebilirler.

Eğer wordpress güncelleme hakkında bilgi sahibi değilseniz lütfen ilk önce  bu yazımı okuyunuz.

Sabırsızlıkla beklediğimiz WordPress 4.0 versiyonunun özellikleri nedir ? WordPress 4.0 yenilikleri nelerdir , şimdi bunların tamamını açıklayacağım. Ve işte karşınızda WordPress “Benny”

WordPress 4.0 Dil Özelliği

Bu sürümden önce eğer wordpressi ingilizce dışında bir dilde kurmak istiyorsanız mutlaka ya kendi dilinizde olan bir versiyonu indirmek ( o versiyonun çıkmasını beklemek) ya da kendiniz dil dosyasını kendi dilinize çevirerek kullanmak durumunda kalıyordunuz.

WordPress 4.0 ile artık bu çok daha kolay hale getirildi. WordPress 4.0 ile kurulum aşamasının ilk adımında size hangi dilde kullanmak istediğinizi seçebileceğiniz bir ekran sunarak kolaylıkla kendi dilinizde wordpressi kurabilirsiniz.

wordpress 4.0 dil seçme özelliği
wordpress 4.0 dil seçme özelliği

 

Bitti mi ? Tabii ki hayır… WordPress 4.0 ile  tüm kullanıcılar kendi profil sayfasından istediği dili seçme imkanıda buluyor.

wordpress 4.0 yenilikleri - Dil seçme
wordpress 4.0 yenilikleri – Dil seçme

Kullanıcılar seçtiği dili sadece görünüm anlamında değil, eklenti veya tema arama kısmında kendi dillerinde de arama yapabilecekler.

WordPress 4.0 Ortam Kütüphanesi Görünüm Özelliği

WordPress 4.0 sürümünden önce ortam kütüphanesine girdiğiniz de tüm resimleriniz liste halinde sunuluyordu. Bu sürüm ile köklü bir değişikliğe gidilerek klasik medya görünümünden uzak daha  şık ve daha kullanışlı bir görünüm getirildi. Ayrıca filtreleme sistemi ile binlerce resim arasından istediğiniz resmi daha rahat bulabileceksiniz.

wordpress 4.0 yenilikleri - Ortam Kütüphanesi Görünümü
wordpress 4.0 yenilikleri – Ortam Kütüphanesi Görünümü

Ayrıca bu ekranda yenilenen bir özellik ile burada bulunan bir resme tıkladığınızda açılan yeni bir pop-up pencere ile hem daha şık bir görünüm kazandı hem daha hızlı bir düzenleme yapabilirsiniz.

Wordpress 4.0 Media düzenleme ekranı
WordPress 4.0 Media düzenleme ekranı

 

WordPress 4.0 Yazı Editörü Yenilikleri

WordPress bundan önceki sürümlerinde olduğu gibi bu ana çekirdek güncellemesinde de yazı editörünü es geçmemiş ve çok kullanışlı iyileştirmeler yapmış.

Bunların ilki ve bence en önemlisi yazı yazarken yazı editörünün üstte sabit kalması özelliğidir. Çünkü önceden yazı editörü sürekli yukarıda kaldığından mouse ile tekrar yukarı çıkmak zorunda kalınıyordu. Kimisi ya bu da sorun mu ? diyebilir belki ama uzun makalelerde ve sürekli makale yazılan bir websitesinde gerçekten ciddi bir külfet oluşturuyordu.

Ayrıca yazı editörü wordpress 4 ile artık yazınıza göre boyutunu ayarlayacak ve bu scroll butonuda kalkarak daha iyi bir yazım deneyimi yaşatacaktır kuşkusuz.

wordpress 4.0 Yenilikleri - Yazı Editörü Yeniliği
wordpress 4.0 Yenilikleri – Yazı Editörü Yeniliği

 

Bir diğer geliştirme ise embed kodlarının çalıştırılmasıdır. Artık wordpress yazı editörüne desteklenen sitelerden  yapıştırdığınız linkleri rahatlıkla gösterebileceksiniz . Bu yenilikle beraber desteklenen site sayısı da artırılarak biraz daha geniş bir skalaya hitap edeceğe benziyor . Desteklenen siteler; Facebook, Twitter, Youtube, WordPress.tv, TED Talks, Mixcloud, CollegeHumor, Youtube Playlist

Bu listenin tamamına ulaşmak için lütfen bu bağlantıyı kullanınız.

 

Wordpress 4.0 embed özelliği
WordPress 4.0 embed özelliği

 

WordPress 4.0 Tema Düzenleme Yeniliği

WordPress 3.9 ile gelen bir özellikte artık sayfa düzenleme ekranında bileşenler kısmını da görebiliyorduk. WordPress 4.0 ile artık bu özellik temanın panelinin altına taşınarak daha kullanışlı hale getirildi.

wordpress 4.0 bilesenler yeniliği
wordpress 4.0 bilesenler yeniliği

 

WordPress 4.0 Eklenti Yükleme Yeniliği

WordPress 4.0 ile gelen yeni kullanıcı deneyimi artıracak özelliklerden birisi de eklenti yükleme ekranında yapılan iyileştirmelerdir.

Bu sürüm ile artık eklenti arama sonuçları ekranı, popüler ve öne çıkan eklenti ekran görüntüsü iyileştirilerek daha şık bir görünüm kazandı.

Wordpress 4.0 eklenti ekranı yenilikleri
WordPress 4.0 eklenti ekranı yenilikleri

Eskiden eklenti aradığınızda size sadece eklentilerin isimlerinin yer aldığı bir sayfa çıkıyordu ve bazı eklentilerin benzer isimleri olduğundan bu pratik eklenti yükleme özelliğinden tam verimle yararlanamıyorduk. Ama bu özellik ile artık eklentinin resmini ve kısa açıklamasını da görebiliyoruz artık bu eklenti arama özelliği daha da verimli hale gelecektir.

 

Eklenti yükleme ekranı hala geliştirilmekte ve daha birçok iyileştirmelerin olacağı bir alan. Yeni gelen özellikleri ilk siz haberdar olmak bu makale gibi birçok faydalı makaleyi ilk siz haber almak istiyorsanız websiteme  abone olmayı unutmayınız.

Ayrıca beni sosyal ağlarda takip ederekte anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı !

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı ! WordPress 3.8.1 sürümü , 9.3 milyon defa indirilen wordpress 3.8 …

7 Yorumlar

 1. Teşekkürler güzel yenilikler olmuş.

 2. lezzetliyemeklerperisi

  çok güzel olmuş ya bilgiler için teşekkürler

 3. çok teşekkür ederim. oldukça yararlandım

 4. Çekmeköy Kurye

  Paylaşım İçin Teşekkürler Yararlı bilgiler olmuş..

 5. Teşekkürler çok açıklayıcı yarım saat sürdü okumam 🙂

 6. Piyano Kursu İzmir

  Çok bilgilendirici ve detaylı bir paylaşım olmuş. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir