Anasayfa / Wordpress / WordPress 4.2 Güncellemesi, Yenilikleri

WordPress 4.2 Güncellemesi, Yenilikleri

WordPress 4.2 “Powell” Güncellemesi, Yenilikleri

WordPress 4.2 sürümü , WordPress 4.0 ın üzerine 6 ay sonra gelen ve ismini ünlü Jazz piyanisti Bud Powell’den almaktadır.

Bu kararlı sürümde, daha önce otomatik olarak gerçekleşen güvenlik güncellemelerinin (4.1.2 ve devamı gibi) dışında daha çok görselleştirme, kullanıcı deneyimini artırma ve daha fazla sosyal ağ ile entegrasyon ile karşımıza çıkmaktadır.

Bir “blog” sistemi olarak çıkan WordPress bu konuda sürekli kendini geliştirmeye özen göstermekte ve blog yazarlarının daha kolay yazı paylaşmasını sağlamak adına yeni versiyonlarında bu alana yönelik yenilikler yapmaktadır. Yazı yazarken resim, video gibi görsel malzemeler ile yazılarını renklendirmek isteyen yazarların sıkça karşılaştığı durumlardan birisi de bu görselleri hizalama, boyutlandırma gibi sorunlardı. Bu yeni sürüm olan WordPress 4.2 güncellemesi ile artık içerik yazarken dağılmamak adına bu süreci daha kolay hale getirip, yazarları büyük bir zaman külfetinden kurtarmayı hedeflemektedir.

Kısaca WordPress 4.2 ile gelen yeniliklere gözatalım;

WordPress 4.2 Güncellemesi ve Yenilikler

Kolayca İçerik Paylaşma

Press This, bu butonu çok fazla kullanan var mı bilmiyorum ama özellik bakımından aslında çok büyük işleve sahip sadece bu sürüme kadar kendisine verilen önemi gösterecek bir gelişme yapılmamıştı. WordPress 4.2 güncellemesi ile birlikte artık Press This ( Bas Buna ) aracı ile yazıları blog’unuzda daha kolay paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken Araçlar menüsünden Press This ( Bas Bunu ) aparatını aktif hale getirmek. Tarayıcınızda bu aracı favorilerinize ekleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Genişletilmiş Yazı Karakter Desteği

WordPress 4.2 güncellemesi ile birlikte gelen yenilikliklerden birisi de birçok dilde yayın yapan blog yazarlarının sorun yaşamaması için karakter desteğini daha da artırdı.

4.2-genis-karakter-destegi

Çince, Korece, Japonca yazı karakterlerinden; matematik,müzik gibi bilim dallarında kullanılan terimlere kadar hatta “Emoji” dediğimiz ifadeler bile eklendi. 🙂

 

Masaüstü bilgisayarlarınızda nasıl kullanılacağını öğrenmek için bu makaleye gözatabilirsiniz.

Özelleştirici Ekranında Tema Değiştirme

4.2 tema değiştirme
4.2 tema değiştirme

Özelleştirici ekranı ile temanızda birçok değişiklik yapabiliyorsunuz. WordPress 4.2 güncellemesi ile birlikte bu ekranda tema değiştirip yazılarınızın nasıl görüneceğini ziyaretçilerinize “çaktırmadan” yapabileceksiniz.

Daha Fazla Siteden Embed Desteği

4.2-embeds-300x230
WordPress 4.2 güncellemesi embed desteği

WordPress her sürümünde mutlaka diğer mikro-blog (Twitter gibi), sosyal ağ ( Facebook, Youtube) gibi sitelerin içeriklerini desteklemeyi amaçlamakta ve kullanıcılara bunları yazılarında paylaşmaları için kolaylık sağlamaktadır.

Bu WordPress 4.2 güncellemesi ile birlikte bilinen en popüler proje paylaşım sitesi Kickstarter.com ve gittikçe popülerleşen mikro-blog sitesi Tumblr dan artık içeriklerinizi kolaylıkla yazılarılarınıza gömebileceksiniz.

Güncelleştirme Ekranı Görsel İyileştirmesi

WordPress görsel açıdan kendini daha zengin hale getirmeye devam ediyor. WordPress 4.2 Powell güncellemesi ile birlikte eskiden beri gördüğümüz kendi tabirleri ile “sıkıcı” güncelleştirme ekranının yerini artık daha zarif ve görselliği daha iyi olan bir ekran ile karşımıza çıkmaktadır.

wordpress 4.2 güncellemesi eklenti güncelleme görüntüsü
wordpress 4.2 güncellemesi eklenti güncelleme görüntüsü

WordPress 4.2 yi anlatan bir video ile yazıma son vermek istiyorum, daha fazla faydalı bilgi için takip etmeyi unutmayınız. İyi Bloglamalar.

Sevgilerimle,

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı !

WordPress 3.8.1 Sürümü Çıktı ! WordPress 3.8.1 sürümü , 9.3 milyon defa indirilen wordpress 3.8 …

2 Yorumlar

  1. jeneratör kabini

    Çok kısa zamanda çıktı sanki bu güncelleme. Yenilikler geldi fakat açık kaynaklı bir güncelleme gibi geldi bana.

  2. Merhabalar yazılarınızı yakından takip ediyorum.Güzel, bilgilendirici makaleleriniz var.Ayrıca benimde bir kişisel blogum var orayada beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir