Anasayfa / Wordpress / Wordpress Dersler / WordPress Menü için Shortcode Yapma
Wordpress Menu Shortcode

WordPress Menü için Shortcode Yapma

WordPress Menü için Shortcode Yapma

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere wordpress esnek yapısıyla herkes tarafından benimsenen bir açık kaynak kodlu sistemdir. WordPress menü sistemi kolay bir şekilde düzenlenebilen bir yapıda olup bazı bileşen ve/veya eklentiler vasıtasıyla istenilen yerlerde kullanılabilmektedir.

Bu makalemi, kullandığınız tema ile istediğiniz alana bileşen ekleyemediğiniz durumlarda veya istediğiniz gibi bir menü yerleştirme alanı olmadığı zamanlarda kullanabileceğiniz faydalı bir bilgi olsun diye yazmaktayım.

Öncelikle bilmeyenler için hatırlatalım, shortcode ( kısa(ltılmış)kod), temanıza veya wordpress sisteminize entegre ettiğiniz bir özelliği dilediğiniz alanda kullanabileceğiniz kolaylığı sağlayan bir kod parçacığıdır. Shortcode ‘ları wordpress yazılarınızda, sayfalarınızda veya “Metin” bileşenin içinde veyahutta temanızda varsa bir “text” alanı onun içinde kullanabilirsiniz.

Bu açıklamalardan sonra şimdi gelelim işin “Nasıl Yapılır” kısmına;

WordPress Menü için Shortcode Nasıl Yapılır?

WordPress menü için shortcode hazırlamak oldukça basittir. Bunun için öncelikle yapacağımız değişikliklerden önce mutlaka değiştirilecek dosya/dosyaların yedeklerini almayı tavsiye ederim. Eğer temanızın “child teması” varsa child tema kullanmayı, yoksa child tema oluşturmanızı öneririm. İleriki derslerimde bu konuyu ayrıntılı olarak anlatacağım.

Öncelikle temanızın functions.php dosyasını açıp en altına şu kodu:

 

function menumun_kisakodu($atts, $content = null) {
extract(shortcode_atts(array( 'name' => null, 'class' => null ), $atts));
return wp_nav_menu( array( 'menu' => $name, 'menu_class' => $class, 'echo' => false ) );
}
add_shortcode('menu', 'menumun_kisakodu');

yerleştiriniz.

Daha sonra menüyü gösterilmesini istediğiniz alana şu şekilde kısa  kodu yazmanız yeterli olacaktır.

[menu name=”-menu adı-“]

Eğer menüye bir class tanımlamak isterseniz kısa kodu şu şekilde düzenlemeniz gerekir;

[menu name=”-your menu name-” class=”-class adı-“]

Umarım faydalı olmuştur.

Daha fazla bilgi için takip etmeyi unutmayın.

WordPress Menü için Shortcode Yapma Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere wordpress esnek yapısıyla herkes tarafından benimsenen bir açık kaynak kodlu sistemdir. WordPress menü sistemi kolay bir şekilde düzenlenebilen bir yapıda olup bazı bileşen ve/veya eklentiler vasıtasıyla istenilen yerlerde kullanılabilmektedir. Bu makalemi, kullandığınız tema ile istediğiniz alana bileşen ekleyemediğiniz durumlarda veya istediğiniz gibi bir menü yerleştirme alanı olmadığı zamanlarda kullanabileceğiniz faydalı bir bilgi olsun diye yazmaktayım. Öncelikle bilmeyenler için hatırlatalım, shortcode ( kısa(ltılmış)kod), temanıza veya wordpress sisteminize entegre ettiğiniz bir özelliği dilediğiniz alanda kullanabileceğiniz kolaylığı sağlayan bir kod parçacığıdır. Shortcode 'ları wordpress yazılarınızda, sayfalarınızda veya "Metin" bileşenin içinde veyahutta temanızda varsa bir "text"…

Makaleyi Faydalı Buldunuz mu?

0%

100

Bu makale wordpress ile yapılmış sitelerde oluşturulan menülerden herhangi birini sayfa veya yazı içerisinde küçük bir kısa kod ile yerleştirmeyi anlatmaktadır.

Yardıma İhtiyacım Var
User Rating: 4.73 ( 7 votes)

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?

Makale Başlıkları1 WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?1.1 Standart WordPress Metin Editörü1.2 WordPress Metin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir