Anasayfa / Wordpress / Wordpress Dersler / WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?
Wordpress metin editörüne yazı arkaplan renk aracı ekleme

WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?

WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?

Standart WordPress Metin Editörü

WordPress metin editörü şuanki versiyonuyla (4.3.1) sadece yazı rengini değiştirmeye imkan sağlamaktadır.

Altta yer alan resimde de gördüğünüz üzere sadece yazı rengini değiştiren bir seçenek olduğu halde yazı arka plan rengini (background color) değiştirmeyi sağlayan herhangi hazır bir araç bulunmamaktadır Aslında TinyMCE içerisinde bu özellik bulunmakta ama aktif durumda olmadığı için görünmemektedir.

Wordpress Standart Metin Editörü - Yazı Rengi Değiştime
WordPress Standart Metin Editörü – Yazı Rengi Değiştime

Yazıların arka plan rengini nasıl değiştirebilirim sorusu sıkça sorulan sorulardan birisi olduğu için bu makaleyi yayımlamak istedim.

 

WordPress Metin Editörüne Yazı Arkaplan Renk Değiştirme Aracı Ekleme

WordPress metin editörüne altta vereceğim kod sayesinde yazı arka plan ( background color) aracını ekleyebileceksiniz, daha doğrusu bu özelliği aktif etmiş olacaksınız.

Öncelikle, tema klasörü içerisinde yer alan functions.php dosyanızın yedeğini alın.

Yedek aldıktan sonra bu dosyanın içerisini herhangi bir kod editör programı ( notepad++ , sublime text vs.) ile açın ve sayfanın en altına altta verdiğim kodu yerleştirip kaydedin, herhangi bir dosya aktarım programı ( CuteFTP, Filezilla vs) aracılığı ile tema klasörünün içerisine aktarınız.


add_action( 'init', 'my_editor_background_color' );
/**
* TinyMCE Buton Ekle
* @link http://ahmetkolcu.org
*/
function my_editor_background_color(){
/* Butonu ikinci satıra ekler */
add_filter( 'mce_buttons_2', 'my_editor_background_color_button', 1, 2 ); // 2. satır
/**
* İkinci satırı düzenle ve butonu ekle
*/
function my_editor_background_color_button( $buttons, $id ){
/* Sadece içerik editörüne bu butonu ekler, eğer tüm editörlerde kullanmak isterseniz bu satırı siliniz*/
if ( 'content' != $id ) return $buttons;
/* Butonu 2.satırın 4.öğesinden sonra ekle */
array_splice( $buttons, 4, 0, 'backcolor' );
return $buttons;
}

Bu kod ile birlikte artık editörünüzde yazı rengini değiştirme aracının hemen yanında yazının arkaplanını değiştirme aracınız yer alacaktır.  Altta verdiğim resimde görebilirsiniz.

Wordpress metin editörüne yazı arkaplan renk aracı ekleme
WordPress metin editörüne yazı arkaplan renk aracı ekleme

Resimde gördüğünüz üzere metin arkaplan renk değiştirme aracımız, editörün 2.satırı 4.öğeden sonra eklendi. Eğer ilk satıra eklemek istiyorsanız kodda yer alan mce_buttons_2 yerine mce_buttons kullanmanız yeterlidir.

Düzenleme

Merhaba arkadaşlar, yazının üzerinden 3 yıl geçtiği için artık yukarıda verdiğim kod parçacığı çalışmayabilir (denemeye ve değiştirmeye vaktim yok maalesef). Bu yüzden faydasını göreceğiniz alternatif veriyorum.

1- Yazı Arkaplan Rengi Değiştirme Eklentisi

TinyMCE Advanced eklentisi sadece yazı arkaplan rengi değiştirme özelliği ile sınırlı kalmayıp bir çok pratik araçlarıda içinde barındırmaktadır. Bu eklentiyi kurup etkinleştirmeniz yeterlidir.

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress Menü için Shortcode Yapma

Makale Başlıkları1 WordPress Menü için Shortcode Yapma1.1 WordPress Menü için Shortcode Nasıl Yapılır?2 Makaleyi Faydalı …

11 Yorumlar

 1. Maltepe Çilingir

  WordPress üzerindeki editörde bunu yapabiliyor olmamız gerçekten çok güzel açıklayıcı bir şekilde anlattığınız için teşekkğrler ahmet bey

 2. merhaba

  ben sitede yazinin arka planini farkli renk yapmak istiyorum. ama tum metnin degil. sadece secili kelime icin yapacagim. bu kodu kullanabilir miyim?

 3. izmir temizlik firmaları

  tam da aradığım bilgi

 4. verdiğiniz kodu ekledim ve sizin yüzünüzden http 500 error hatası alıyorum.

  • Merhaba,
   Yaşadığınız sorun için üzgünüm fakat her makalemde olduğu gibi bunda da “Yedek Alınız” ibaresini belirtmiştim. Kodu yerleştirirken yapmış olduğunuz bir hata olabilir, bu kodları zaten öncelikle kendi websitemde deniyor daha sonra sizlerle paylaşıyorum.
   Umarım sorununuz çözülmüştür.

 5. Yedek alıp yaptım ama yinede http 500 hatası oluşuyor ve düzelmiyor tebrik ederim sizi emekler gitti umarım düzelmiştir deyince sorun çözülmüyor… hayret birşey ya bu kadar kolaymı emeği ziya etmek emin değilsin paylaşma arkadaş

  • Ben hala kullanıyorum herhangi bir sorun da yaşamadım. Ücretsiz bir bilgiyi alırken iyi hoş ama beceremediğiniz zaman neden karşıyı suçlama eğilimindesiniz? Emeği ziyan etmek için paylaşsaydım daha farklı bilgiler paylaşırdım, beceremiyosan yapma “arkadaş” !

 6. hocam ben denedim denemden öncede yedek aldım değiştireceğim dosya üzerinde arkadaşlarda olduğu gibi http500 hatası veriyor eski yedeği geri attım sorun kalmadı ha hala çalışmıyor verdiğiniz kodlar o ayrı arkadaşların sisteminde cache sistemi olabilir bu nedenle cache temizlermeleri durumunda sorun kalkacaktır

 7. Merhaba, işlemi doğru uygulamış olmama rağmen sitenin en üst kısmında kodlar yazı olarak gözüküyor ancak işlem gerçekleşmiyor. Halen aktif halde mi?

 8. Arkadaşlar, bu makalenin üzerinden 3 yıl geçti ve bu zaman zarfında wordpresste birçok değişiklik oldu. Dolayısıyla artık bu kod parçasının çalışmaması normal, deneme ve değiştirmeye zamanım olmadığı için bu makalenin sonuna alternatifler sundum. Bu alternatifler üzerinden işinizi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir