Anasayfa / Wordpress / Wordpress Dersler / Yoast WordPress SEO Eklentisi En iyi Ayarları ve Anlatımı

Yoast WordPress SEO Eklentisi En iyi Ayarları ve Anlatımı

Yoast WordPress SEO Eklentisi En iyi Ayarları

WordPress, kod yapısı ile arama motorlarına en iyi uyum gösteren açık kaynak kodlu sistemdir. Sizinde wordpress tabanlı bir siteniz varsa ve arama motorlarında iyi yerlere gelmek istediğiniz halde nasıl yapılacağını bilmiyorsanız sizin için kod yazarlarının “eklenti” olarak sunduğu SEO eklentilerinden yararlanabilirsiniz.

Bu eklentilerden hangisini seçerseniz seçin kurduktan sonra hiçbiri sizin sitenizi “arama motorlarında yukarı çıkaracak” sözünü veremez. Çünkü bu eklentilerin tamamı “rehber” niteliktedir.  Yani eklenti yazarlarının en güncel SEO haberlerine dayanarak, size  “neyi nasıl yapmanız gerektiğini”  gösterirler. Ben de bu makalemde sizlere bu rehber eklentilerin en iyisi olan Yoast by SEO eklentisinin en iyi ayarlarının nasıl oması gerektiğini resimli şekilde anlatacağım.

Yoast WordPress SEO Kullanımı ve Ayarları

 Wordpress SEO Temeli

Makaleme başlarken belirttiğim üzere wordpress arama motorlarına en iyi uyumu sağlayan CMS sistemdir.  Ama bazı temel ayarların en iyi şekilde optimize edilirse bu sistem ile yapılmış bir siteyi arama motorlarında ilk sıralara çıkarmak kaçınılmaz olur.

Yoast by SEO – Başlangıç

İzleme ve Güvenlik – Web Yöneticisi Araçları

İzleme özelliği ile WordPress SEO sahibi, çeşitli temalar ile SEO eklentisinin uyumunu izlemek, açıkları kontrol etmek için sizden bu özelliği aktif etmenizi istiyor ama dilerseniz seçmeyebilirsiniz.

Güvenlik özelliği, tema ile gelen veya kullandığınız farklı bir SEO eklentisi varsa o eklentilerin özelliğini kapatmayı sağlar. Eğer temanızla gelen böyle bir özellik varsa ve siz de kullanmak istemiyorsanız bu seçeneği işaretleyiniz.

Web Yöneticisi Araçları, tek yerden başlıca webmaster araçlarını kontrol edebileceğiniz bir alan sunuyor size WordPress SEO. Ben bu ayarı kullanmıyorum isteyen karşılık gelen alanları doldurabilir. Ne yazacağnızı bilmiyorsanız yazıların üzerine tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Yoast WordPress SEO Başlangıç Ayarları
Yoast WordPress SEO Başlangıç Ayarları

 

WordPress SEO – Başlıklar & Metalar

Bu alanda 5 ayrı sekme mevcut olup her bir ayarda ne yapılması gerektiğini sırayla anlatacağım. Bazı ayarların tema ile farklılık gösterdiğini unutmayınız. Genel – Home – Yazı Türleri – Taksonomiler – Diğer

Genel

Başlık Ayarları

Başlık ( Title ) ayarları, muhtemelen sayfa içi – SEO için en önemli faktörlerden birisidir. Başlık etiketi ( title tag) html sayfanızın < head  > etiketi arasında yer alıp sayfa üzerinde görünmez ama çoğu tarayıcıda bu etiket sayfanın üstünde görünür.

Yoast by SEO Title Ayarları
Yoast by SEO Title Ayarları

Buraya kadar hemen hemen herkes başlık etiketinin önemini biliyordur. Lâkin arama motorları bu başlık etiketi için maksimum 70 karakter olması gerektiğini ve bu sınırı aşmaması gerektiğini vurguluyorlar. Ayrıca sayfa başlığı yani title’nız sayfa içeriği ile alakadar olmalı gireceğiniz her makale ile uyumlu olmasıda çok önemlidir.

Eğer bu sekmenizde, “WordPress SEO, bu sayfalar için başlıkları yeniden zorlamak gerekmediğini otomatik algıladı, eğer bunun yanlış olduğunu düşünüyor ve siz ne yaptığınızı biliyorsanız, buradan ayarı değiştirebilirsiniz.” bu sekilde bir uyarı varsa bu seçeneği seçmeniz gerekmez. 

Başlık Ayıracı

title-seperator

Yeni güncelleme ( Ağustos 2014) ile elle girdiğimiz ayırac olayını otomatikleştirmek istemiş Yoast. Burada yer alan ve en sık kullanılan ayıraçlardan birini seçerek sitenizin başlığından sonra gelecek makale ismi arasına ayıraç koyabilirsiniz.

Sitenizin Meta Ayarları

meta-ayarlari

 

< head > Etiketi Temizliği
Yoast by SEO head temizle
Yoast by SEO head temizle

Home

yoast by seo site başlığı ve açıklaması
yoast by seo site başlığı ve açıklaması,

Bu sekme sitenizin tüm arama motorlarına tam olarak sitenizin ne ifade ettiğini anlatan bölümdür. Bu bölümü doldurmadan önce iyice düşünüp yazdığınız her kelimede seçici davranmalısınız. Bu sekmede yer alan bilgiler ile yazdığınız her makale veya her sayfa burada yazanlar ile alakadar olmalıdır.

Yazı Türleri

Bu alanın standart bir ayarı yok aslında. Çünkü hem temanızda yer alan özel sayfa yapılarına göre hem de aklınızda yer alan bir şablon varsa onun dışına illa çıkmak zorunda değilsiniz. Benim kullandığım ve tavsiye ettiğim ayarları resimli şekilde göstereceğim. Dileyen bu ayarları kullanabilir.

yoast by seo yazı türleri ayarı
yoast by seo yazı türleri ayarı

Burada yazınızda kullandığınız başlık Title ayarı %title% kısmına gelir. Bunun yanına dilerseniz farklı kodlar da yerleştirebilirsiniz. Bu ayarı yaptığınızda herhangi bir yazınızın sayfasında sadece yazının başlığı görünür. Eğer yazı balığı yanında sitenizin isminide göstermek istiyorsanız %%title%% – %%sitename%% kodunu kullanabilirsiniz, ben tercih etmiyorum.

Açıklama şablonu kısmında da yazdığımız %%excerpt%% kodu ile yazının başlıca kısmını almamızı sağlar. Bu ayar sayfanın Description kısmı yerine gelir.

Anahtar kelime şablonu ise Keywords dediğimiz kısım olup burada da yazı için seçtiğimiz anahtar kelime ve odaklanılan kelimeyi yazarak; Title, Description ve Keywords üçlüsünü en iyi şekilde tamamlamış oluyoruz.

Taksonomiler

Taksonomiler, temel olarak sitenizi nasıl kategorize ettiğinize bağlı olarak değişir ve iki türdür. Kategoriler ve Etiketler. Kategoriler genel olarak daha fazla kullanılan bir yapıdır ama etiketler daha az kullanışlı bir yapıya sahip olup google tarafından da indekslenmesini istemiyoruz.

Yoast by SEO kategori ve etiket türü ayarı
Yoast by SEO kategori ve etiket türü ayarı

Diğer

Yazar arşivlerinin indekslenmesi sağlıklı bir seçim olmayacağından bu ayarları yaptıktan sonra robotların indekslememesini seçiyoruz. Tarih Arşivleri kısmını boş bırakıp onunda indekslenmemesini sağlıyoruz.

yoast-by-seo-yazar-arsivi-diger-ayarlar

Özel Sayfalar altında yer alan arama sonuc sayfası ve 404 sayfasını dilediğiniz yapıyı kullanabilirsiniz. Benim kullandığım yapı resimdeki gibidir.

yoast-by-seo-oze-sayfa-ayarlari

 

WordPress SEO – sosyal Ağ Ayarları

Facebook

Wordpress yoast SEo Facebook Ayarları
WordPress yoast SEo Facebook Ayarları

Yukarıda verdiğim resimdeki gibi Facebook ayarlarınızı yapabilirsiniz. Add open graph meta tag seçeneğini aktif ederseniz eklenti sizin yerinize otomatik olarak facebook open graph meta tag’lerini sitenize ekler ve bir yazınızın facebookta iyi bir görünümde olmasını sağlar.

Hemen altında yer alan eğer siz bir facebook sayfa yöneticisi iseniz Facebook Yönetici Ekle butonuna basarak otomatik olarak yönettiğiniz sayfayı ekleyebilirsiniz.

Altında yer alan alanda ise eğer makalelerinizde öne çıkan görsel kullanmıyorsanız size varsayılan bir resim atama imkanı sağlıyor.

Twitter

Ayarları alttaki gibi yapabilirsiniz.

yoast-by-seo-twitter-ayarlari

 

Google +

Eğer google bussiness sayfasına sahipseniz buraya sayfa bilgilerini girebilirsiniz.

yoast-by-seo-google-plus-ayarlari

 

XML Site Haritaları

Eğer farklı bir site haritası eklentisi kullanmıyorsanız Yoast SEO eklentisinin XML site haritası bölümü gayet kullanışlı olup ayarlarını alttaki gibi yapabilirsiniz.

yoast-by-seo-xml-sitemap-ayarlari

 

Exlude Post Types ve Exlude Taxonomies ayarlarında site haritasına dahil etmek İSTEMEDİĞİNİZ bölümlere işaret koyarak site haritasına eklenmesini engelleyebilirsiniz.  Burada isterseniz Ortam ve Biçim   seçeneklerine tik koyabilirsiniz.

 

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Yapmanız gereken ve en temel ayarların başında gelen kalıcı bağlantı ayarlarıdır. Bu ayarın sayfasına Ayarlar –> Kalıcı Bağlantılar yolunu takip ederek gidebilirsiniz. Yoast by SEO eklentisinin en iyi önerdiği ayarlar /yazi-ismi/ veya /kategori/yazi-ismi/ yapılarıdır. İlk yapı en sık kullanılan bir yapı olup bu ayar için / %postname%/ yazmanız yeterlidir.

Wordpress Yoast by SEO Kalıcı Bağlantı Ayarları
WordPress Yoast by SEO Kalıcı Bağlantı Ayarları

Eğer bunların dışında bir ayar girmek istiyorsanız Özel Yapı seçeneğini dilediğiniz kodu yazabilirsiniz. Hangi kodları gireceğinizi bilmiyorsanız buradan yardım alabilirsiniz.

Bu ayarı yaptıktan sonra Yoast’ın ayarlarında altta gördüğünüz resimdeki seçenekleri işaretlemeniz yeterlidir.

yoast-by-seo-kalici-baglanti-ayarlari

Dahili Linkler

Dahili linkler sayfa-içi SEO açısından ufak detay olup büyük öneme sahiptir. Bu yüzden bu özelliğin aktif olması SEO açısından önemlidir. Altta gördüğünüz ayarları yaparak breadcrumb ayarlarını düzgün bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer temanızda breadcrumb özelliği yoksa sayfanın altında yer alan php kodunu gerekli yerelere ( temasına göre değişkenlik gösterebilir; header.php veya single.php veya page.php veya bunların ikisi/üçüne birden)

yoast-by-seo-breadcrumb-ayarlari

RSS

Bu sayfadaki ayarlar ile RSS beslemelerine abone olanlara gönderilecek yapıyı belirlemenizi sağlar. Ek bir ayar olup dilerseniz boş bırakabilir dilerseniz sayfa altında yer alan kodlar ile kendinize uygun bir yapı olusturabilirsiniz. Eğer standar bir yapı kullanmak istiyorsanız alttaki resime göre düzenleyebilirsiniz.

yoast-by-seo-RSS-ayarlari

Import & Export

Bu özellik ile farklı eklentilerde kullandığınız ayarları Yoast by SEO eklentisine entegre edebilir veya Yoast SEO ayarlarınızın yedeğini alabilirsiniz.

Bulk Editör

Yeni sayılabilecek bu özellik ile bütün yazılarınıza genel bir bakış yapabilir dileceğiniz yazının Yoast Başlığını yeniden ve kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Edit Files

Bu kısımda sitenizin iç yapısına izin veren dosyalar robots.txt ve .htaccess dosyalarına direkt müdahale edebilir eğer robots.txt dosyanız yoksa kolaylıkla olusturabilirsiniz.

 

 

Hakkında Ahmet Kolcu

Ahmet Kolcu , 1989 Gebze doğumlu olup İstanbulda ikamet etmektedir.

Bu Yazımı Okudunuz mu?

WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?

Makale Başlıkları1 WordPress Metin Editörüne Arkaplan Rengi Nasıl Eklenir?1.1 Standart WordPress Metin Editörü1.2 WordPress Metin …

22 Yorumlar

 1. All in One SEO Pack ve SEO by Yoast sizce aynı anda kullanılabilir mi her hangi bir hata alınır mı hangi eklenti aktif çalışır

  • Herhangi bir hata almazsınız ama bunu yapmanızın hiç bir mantığı yok. Çünkü SEO eklentileri kılavuz niteiğinde olup sadece ekstra olarak sitemap gibi yardımcı fonksiyonları mevcuttur. All in SEO veya Yoast SEO kurup bırakmak sizin arama motorlarında yol katetmenize yardımcı olmayacaktır.

 2. Seo Paketleri

  Gerçekten mükemmel bir anlatım olmuş.. Ancak herkeste aynı bir düşünce almış gitmiş herkes All In Seo kullanıyor..

 3. Hocam öncelikle teşekkür ederim güzel bir anlatım olmuş. Şunu soracaktım ben; http://www.siteadresi.com/tag/haber şeklinde olan etiketleme sistemini nasıl http://www.siteadresi.com/etiket/haber şeklinde değiştirebiliriz ve bunun olumsuz bir yanı olur mu acaba? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Geribildiriminiz için teşekkür ederim. Etiket ve kategori temelini Ayarlar->Kalıcı Bağlantılar menüsünden değiştirebilirsiniz. Alttaki resmi kontrol ediniz:
   wordpress-tag-degistime

   Olumlu veya olumsuz olma durumu sizin etiketleri google sitemap’ine dahil etme durumunuza göre değişir. Eğer etiketlerinizide sitemap’e dahil ettiyseniz tag-etiket değişikliğini google’a bildirmeniz gerekebilir.

   • Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Ben Yoast için bu ayarın farklı bir yerden yapılacağını sanıyordum o yüzden o kısma hiç ellememiştim, o zaman dediğiniz gibi bu ayarı da oradan değiştirebilirim. Ancak aklıma takılan şöyle bir şey var, Site henüz 2-3 günlük daha içinde çokça bir yazı yokken bende en iyi şekilde sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağım bir şekilde yapayım dedim. O yüzden sanırım şimdi değiştirirsem pek fazla bir sorun olmaz zaten daha 3-4 yazı ancak var. Ancak aklıma takılan şey şu, sizce etiketin tag olması ya da etiket olması arasında seo açısından bir fark olur mu? Kısa linklerin daha iyi olduğunu biliyoruz ancak bir yandan da birisi ingilizce diğeri türkçe, sizin bu konudaki düşünceniz nedir acaba? Cevabınız için teşekkür ederim.

    • SEO açısından herhangi bir etkisi olmaz ama profesyonel bir görüntü de sağlamaz açıkcası. URL ‘in kısalık uzunluğu tag sistemini çok fazla etkilemiyor. Çünkü tag ile gelen ziyaretçi siteye her ne kadar sitename.com/tag/tag-name/ olarak gelsede yönledirme ile sitename.com/post-name/ olarak görecektir.

 4. Hocam kafama başka bir şey daha takıldı onu da size sormak istiyorum bildiğiniz kadarıyla detaylı cevaplayabilirseniz gerçekten çok sevinirim. Şöyleki;

  Sorularımı ayrı ayrı sorayım ki karışmasın;

  1) Gerek Yoast’ta gerek All in One Seo Pack’de ve diğerlerinde kendilerine ait Başlık, Tanım, Etiket giriş kısımları var. Yazılarımı kontrol ettiğimde Google’da hep bu eklentilere girmiş olduğum kısımların çıktığını arama sonuçlarında buna göre yer aldığımı gördüm. Peki o zaman bizim normal yazımıza girdiğimiz başlığın ve giriş cümlesinin hiç bir anlamı yok mu? Google tamamen bu eklentilerin özel alanlarına girdiğimiz bilgilere göre mi ayırt ediyor?

  2) Normal yazı başlığı ile eklenti yazı başlığı kısımlarına aynı başlığı girmek mi daha faydalı yoksa farklı başlıklar girmek mi?

  3) Yazının normal giriş cümlelerini eklentinin açıklaması olarak kullanmak mı daha faydalı yoksa iki kısma da farklı şeyler yazmak mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Elinize Sağlık Gayet Güzel bi anlatım olmuş tşkler Bilgi için.

 6. merhabalar,
  wp sitemde Yoast seo kullanıyorum. Bütün sayfalarımda 2’şer tane title var. Her ikisi de yoast’tan gelmekte ancak, problemin kaynağını bulamadım. Bunu nasıl düzeltebilirim?

 7. çekmeköy su kaçağı

  Ben de denedim bu eklentiyi. Gerçekten sonuçları all in one seoya göre daha iyi.

 8. Şu güne kadar hep all in seo kullanmıştım fakat ani bir kararla yoast seoya geçmeye karar verdim. Bazı ayarları anlamamıştım fakat yazınızı okuyup onları da yaptım teşekkür ederim..

 9. çok bilgilendirici ve açıklayıcı bir makale olmuş ağzınıza sağlık. Eklentiyi kurduktan sonra kara kara düşünüyordum ki siz yardımıma koştunuz.

 10. paylaşım için teşekkürler yararlı bir bilgi olmuş tam aradığım gibi

 11. Bir kaç ayarla sıkıntı yaşıyordum sayenizde düzelttim, cok tesekkur ederim hocam. Kaleminize, klavyenize sağlık 🙂

 12. konu için teşekkürler hocam baya bir faydası oldu..

 13. Emirhan Bulcu

  paylaşım için teşekkürler yararlı bir bilgi olmuş tam aradığım gibi

 14. Hocam E-ticaret için önereceğin ücretsiz bir tema varmı

 15. all in seo ve yoast arasında kararsız kalmıştım bu yazı sayesinde kararımı verdim

 16. Merhabalar; Bende sitemde Yaost seo kullanıyorum. Daha önce all seo kullandım ancak. aşırı cpu kullanımı sebebiyle Yaost seo ya geçtim. oldukça da memnunum. Yalnız fotoğraf seo su çok iyi değil. Tabi ziyaretçi sayısını kısa sürede 3 katına taşındığı için Yaost seo yine ilk tercihim.

 17. faydalı bir paylaşım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir